ariesul ungheni

Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 1-4, pe terenul celor de la Unirea Ungheni, într-o partidă ce a contat pentru primul tur al Cupei României.

Jucătorii Ungheniul au început mai bine partida și au ratat prima ocazie în minutul 9, când Bujor a trimis un șut din interiorul careului, însă Botezan a reușit să respingă. După alte trei minute, Bodor a trimis un șut din lovitură liberă, însă fără rezultat pe tabelă.

Primul gol a venit în minutul 21, când Iliescu a reușit să deschidă scorul cu un șut superb de la aproximativ 25 de m. În minutul 31, Selegean a pierdut o minge la mijlocul terenului, Unirea a plecat rapid pe contra atac, iar Bodor a reușit să marcheze pentru 2-0.

În minutul 35, Ruja a avut și el o ocazie, însă șutul său a fost peste poartă.

După doar trei minute, Bodor a reușit să marcheze pentru 3-0, după ce Indreica nu a reușit să respingă o minge din interiorul careului.

De menționat este și faptul că jucătorul celor de la Unirea Ungheni, Bodor, are doar 16 ani.

Golul de 4-0 a venit de la Iliescu, care a reușit și el dubla, acesta marcând cu un șut din interiorul careului, lateral stânga.

Repriza secundă a debutat cu o ocazie mare a Ungheniului, Onciu (intrat la pauză în locului lui Botezan) reușind să salveze din poziție de unu la unu.

Unirea a continuat să atace, Pop și Solymosy ratând trei ocazii la poarta turdeană.

Prima acțiune mai consistentă a Arieșului a venit în minutul 67, când șutul lui Paleoca a trecut puțin pe lângă poartă. Pop a replicat în minutul 75 cu un șut frumos de la marginea careului, însă mingea a trecut puțin peste.

Până la finalul primei reprize, Onciu s-a mai remarcat în alte două faze, reușind să îi blocheze pe Solymosy și Potor.

Golul turdean a venit în prelungirile partidei, când Lemnaru a executat o lovitură liberă „în gura porții”, iar Ionescu a reușit să marcheze.

S-a terminat 4-1 și Arieșul Turda părăsește Cupa României încă din primul.

A fost o partidă cu extrem de multe greșeli individuale din partea turdenilor. O scuză poate fi și faptul că turdenii nu au evoluat în nicio partidă, amicală sau oficială, din luna martie. Totuși, diferența din teren a fost mult prea mare.

De asemenea, neincluderea lui Oltean în lot, ridică un semn de întrebare, mai ales în condițiile în care Arieșul avea multe absențe și a trecut doar șase jucători de rezervă pe foaia de joc, dintre care unul recuperat, din punct de vedere medical, în ultimul moment.

Pentru Arieșul urmează partida de sâmbătă, din prima etapă a ligii a treia, de pe terenul celor de la CS Ocna Mureș.

UNIREA UNGHENI – ARIEȘUL TURDA 4-1 (Iliescu 21`, 40`, Bodor 31`, 38` / Ionescu 90+2`)

Sticla Arieșul Turda: Botezan (Onciu 46`) – Marcu, Cocoară, Indreica (Ionescu 46`), Pârv (Hetea 46`), Selegean (Tothăzan 69`), Paleoca, Vescan (Cobârzan 46`), Fl. Dan, Ciurcui, Lemnaru.

Unirea Ungheni: Negrusa – Trăistan, Birtalan (Stoica 65`), Bucur, Coman, Aldea, Iliescu, Moț (Pop 46`), Ruja (Potor 46`), Bujor (Solymosy 46`), Bodor (Ioja 65`)