petlinii

A concurat și a câștigat: Darius Babaioana a ocupat locul I la Campionatul Național de Karting – etapa 1

zamblau eugen
floris

Talentatul Darius Babaioana a participat și in acest an la Campionatul National de Karting, ieșind invingător în prima etapă. Locul întâi pe podiumul competiției a fost ocupat de turdeanul Darius, un copil excepțional.

Fără o echipă, nu poți face performanță! Fără sponsori, misiunea e grea! Mulțumim unor oameni minunați, care îl susțin pe Darius Babaioana! Locul 1 li se datorează și lor, oamenilor de suflet! Mulțumim :Dragoș Gulie, Dichiara Buno, Gulstar Racing, Transkart Racing, Sergiu Trans Agregate, Lămurean Trans și Nora Ly Agroserv! ” a scris Anca Babaioana într-o postare pe pagina sa de Facebook.

TURDA TV: Karting – Darius Babaioana (Transkart Racing Turda) va concura la vârsta 12-14 ani, deși are doar 11 ani!

La clasa Junior sunt motoare mai puternice, de 125 cmc, viteza maximă pe linie dreaptă putând ajunge la 140 km/h.

”Mă simt foarte pregătit, am mers foarte bine la antrenamente și sunt foarte încrezător în mine în acest sezon. Această pauză a fost foarte grea, pentru că nu am putut să fac antrenament fizic afară și acest lucru contează foarte mult! Și, mai ales, nu m-am putut antrena cu kartul. Am trecut de la o categorie la alta și tocmai acest lucru îl face și mai greu pentru că am fost în carantină. Este o diferență foarte mare între Mini, categoria trecută, și Junior, categoria actuală”, spunea Darius Babaioana, pilotul de la Transkart Racing Turda, înaintea debutului noului sezon.