Maxi Prest oferta termopane 2020

Icon Scrie un comentariu

turda buzau

Potaissa Turda s-a impus în această seară, scor 32-31, pe terenul celor de la HC Buzău, într-o partidă ce a acontat pentru etapa a XXII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Prima repriză a fost una echilibrată, ambele echipe ținând aproape pe tabelă, nefiind o diferență mai mare de un gol. Turda a forțat pe final de repriză și diferența a crescut la două goluri. Buzăul a ratat atacul, iar la ultima fază turdenii au ratat din poziție de unu la unu.

Repriza a doua a fost mult mai dinamică decât prima. Turda s-a distanțat la două goluri (18-20, min 34), însă Buzăul a revenit rapid (20-20, min 36). La jumătatea primei reprizei, Turda a majorat diferența la trei goluri (24-27, min 46) și nu a mai pierdut conducerea. Buzoienii s-au apropiat la un gol pe final de meci 29-30 (min 57). Ambele echipe au mai marcat de două ori până la final. Gazdele au avut ultimul atac, însă s-a fluierat fault în atac.

S-a terminat 32-31 și Turda așteptă duelul de pe terenul celor de la Dinamo București (joi, ora 18:25). Turdenii ocupă locul 2 în clasament, cu 50 de puncte. Pe locul 3 se află Minaur Baia Mare, la 10 puncte în spatele Turzii.

HC BUZĂU – POTAISSA TURDA 31-32 (16-17)

Potaissa Turda: Ghiță (7),Thalmaier (6), Cîntec (5), Pavel (4), Talas (4), Pințoiu (3), Ghivil (2), Savic (1)