fbpx
Scrie un comentariu

etapa 18

Miercuri și joi s-au desfășurat partidele etapei cu numărul 18, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Primele două partide s-au desfășurat miercuri, încheindu-se cu victoria favoritelor. La Buzău, Steaua a reușit să se impună la limită, scor 28-27, Javier Humet reușind să aducă victoria „militarilor”.

La București, în sala „Rapid”, CSM București s-a impus în fața Vasluiului, scor 32-29.

Nici în partidele de joi nu a fost loc de surprize.

Potaissa Turda a câștigat duelul cu ultima clasată, CSM Reșița, scor 25-21, după un joc excelent făcut de Irimuș.

Dobrogea Sud a făcut spectacol în meciul cu CSM Focșani, dobrogenii reușind să se impună, scor 28-14, la capătul unei reprize secunde în care oaspeții au marcat doar de cinci ori.

Dinamo a reușit prima victorie după două etape de „secetă”, reușind să se impună la Călărași, scor 33-28.

Timișoara a câștigat duelul cu CSM Făgăraș, scor 32-27, și bănățenii rămân pe locul 7 al clasamentului.

Minaur Baia Mare a câștigat pe terenul Bacăului, scor 23-19 și moldovenii rămân doar cu șanse teoretice la play-off.

Etapa viitoare este programată în week-end-ul viitor, însă până atunci se vor mai disputa câteva partide restanțe sau în devans.

Etapa 18   
12.0217:00CSM București - CSM Vaslui 32-29
12.0218:25HC Buzău - Steaua București28-29
13.0217:00CSM Reșița - Potaissa Turda21-25
13.0217:00Dobrogea Sud - CSM Focșani28-14
13.0218:00CSM Bacău - Minaur Baia Mare19-23
13.0218:00Dunărea Călărași - Dinamo București28-33
13.0218:00Poli Timișoara - CSM Făgăraș32-27

Clasament:

1.Dinamo București171412533-457+7643p
2.Potaissa Turda161123463-422+4135p
3.Steaua București181125527-506+2135p
4.Minaur Baia Mare181116505-481+2434p
5.AHC Dobrogea Sud181035479-431+4833p
6.CSM București171025464-440+2432p
7.Polithenica Timișoara18837470-466+427p
8.Dunărea Călărași17818458-436+2225p
9.CSM Focșani17719408-429-2122p
10.CSM Vaslui187011477-499-2221p
11.CSM Făgăraș186111468-516-4819p
12.CSM Bacău185112466-490-2416p
13.HC Buzău183114441-486-4510p
14.CSM Reșița182115419-519-1007p

 

Etapa 19   
16.0211:00Dinamo București - CSM Reșița 
20.02 CSM Vaslui - Dobrogea Sud 
23.0211:00Minaur Baia Mare - Steaua BucureștiTVR 2
23.0218:00Potaissa Turda - CSM BacăuTurdaNews
23.02 CSM Făgăraș - Dunărea Călărași 
23.02 CSM Focșani - Poli Timișoara 
24.02 CSM București - HC Buzău 

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator