Icon Scrie un comentariu

potaissa resita

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 25-21, pe terenul celor de la CSM Reșița, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XVIII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Elevii antrenați de Horațiu Gal au început excelent meciul și s-au distanțat la patru goluri încă după primele 10 minute (2-6, min 9). Ajutați de intervențiile lui Irimuș, avantajul turdenilor a tot crescut pe tabelă, la pauză Potaissa având un avantaj de șapte goluri (7-14).

Turda a început la fel și repriza secundă, diferența maximă înregistrându-se în minutul 35 (8-16). Oboseala cauzată de deplasarea prelungită din Elveția s-a văzut pe final de meci, când bănățenii s-au apropiat pe tabelă (14-18, min 41).

Totuși, experiența superioară a Potaissei s-a văzut, turdenii gestionând perfect finalul de meci.

S-a terminat 25-21 și Potaissa Turda revine pe locul doi al clasamentului, deși are două meciuri mai puțin disputate.

Jucătorul meciului a fost desemnat Ionuț Irimuș.

Pentru turdeni urmează trei partide pe teren propriu: cu BSV Berna (duminică, ora 18:00), cu Dunărea Călărași (joia viitoare, ora 17:00), cu CSM Bacău (duminica viitoare, ora 18:00).

CSM REȘIȚA – POTAISSA TURDA 21-25 (7-14)

Potaissa Turda: Thalmaier (7 goluri), Ghiță (5), Szoke (4), Pavel (3), Cîntec (3), Iancu (2), Savic (1).