Banner 1 Turda News HD

1 Comentariu

edu elite 10iulie

potaissa poli

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 25-24, pe terenul celor de la Poli Timișoara, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XVI-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Prima parte a întâlnirii a fost extrem de echilibrată, cele două echipe alternând la conducere, fără ca vreuna să se distanțeze la mai mult de un gol. Potaissa a fost prima care a reușit să se distanțeze pe tabelă (4-7, min 18).

Timișorenii au revenit rapid în joc, reușind să restabilească egalitatea în minutul 23 (9-9). Finalul reprizei le-a aparținut gazdelor, care au intrat la cabine în avantaj (12-11).

Repriza secundă a fost extrem de echilibrată, cele două echipe preluând, pe rând, conducerea. Timișoara s-a distanțat la două goluri (21-19, min 52), însă Turda a reușit să egaleze (21-21, min 52).

Finalul de meci a fost unul extrem de tensionat. Poli a preluat conducerea (24-23), însă Marius Szoke a transformat o aruncare de la 7m, obținută de Thalmaier, fază la care Fenici a fost eliminat două minute. La faza următoare, Șomlea a aruncat la poartă, Irimuș a reușit să intervină, mingea a ajuns la Păiuș, însă Irimuș a avut o nouă intervenție senzațională, reușind să respingă mingea cu capul.

Cu nouă secunde înainte de final, Horațiu Gal a cerut time-out, iar fostul jucător al Timișoarei, Milos Dragas a reușit să marcheze cu trei secunde înainte de final.

S-a terminat 25-24 și pentru Potaissa Turda urmează meciul din Elveția, contra celor de la BSV Berna.

Jucătorul meciului pentru Potaissa Turda: Cristian Ghiță

POLITEHNICA TIMIȘOARA – POTAISSA TURDA 24-25 (12-11)

Potaissa Turda: Ghiță (6), Dragas (5), Thalmaier (5), Talas (3), Cîntec (2), Pavel (1), Iancu (1), Rohozneanu (1), Szoke (1).