Icon Scrie un comentariu

IMG 20200125 140502

Sticla Arieșul Turda s-a impus azi, pe terenul sintetic de la Florești, cu 5-3 (1-2), în fața echipei Olimpia Gherla (Liga 4).

Gherlenii au condus cu 2-0, reușind să deschidă scorul la prima fază ('1), majorându-l apoi în minutul 18, pe fondul unor erori în defensiva turdeană.

Până la pauză, Varodi a redus din handicap ('22).

După pauză, antrenorul Costică Olariu a introdus o formulă de echipă mai apropiată de 11-le firesc, iar acest lucru s-a văzut și pe tabela de marcaj, unde turdenii au întors scorul.

După ce Lemnaru a egalat, cu o frumoasă lovitură de cap ('56), Adrian David și-a trecut în cont o "dublă" ('65, '78), ducând scorul la 4-2 pentru Sticla Arieșul.

Gherlenii au reușit să mai înscrie o dată, pe final de meci, însă Sebastian Moldovan (jucător aflat în probe, de la Victoria Viișoara) a închis tabela la 5-3, cu un șut sub transversală ('90+3).

Antrenorul Costică Olariu a utilizat tot lotul avut la dispoziție.

Repriza 1: R.Pop - Damian, Cordoș/Pârv, Selegean, Dan Florin - Salcău, Tothezan, Savu, Băețan - Porim, Varodi.

Repriza 2: Ursu - Chiș, Pârv/Indreica, Cocoară, Marcu - S.Moldovan, Vescan, Ititesc, Bria - Ad.David, Lemnaru.

Turdenii vor juca următorul amical sâmbăta viitoare, pe terenul sintetic de la Iclod, unde vor întâlni liderul din Liga 4, Someșul Dej. Meciul va fi transmis în direct de TurdaNews (așa cum a fost transmis și cel de azi).

În primul joc amical, turdenii au învins cu 7-2 pe ”U” Cluj (Under 19).