turda cugir

Săptămâna trecută s-au desfășurat partidele etapei cu numărul 15, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Vineri s-au desfășurat primele trei partide.

La Cugir, gazdele au confirmat forma excelentă în care se află, reușind să se impună în fața Arieșului Turda, scor 3-1. Pentru turdeni a fost prima partidă pierdută în deplasare din acest sezon.

Sănătatea Cluj a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, în fața celor de la Viitorul Șelimbăr. Golul victoriei celor de la Viitorul fiind marcat în prelungirile partidei.

Gloria Bistrița s-a impus în deplasare, scor 1-0, pe terenul celor de la AFC Odorheiu Secuiesc, după un gol marcat din penalty.

Sâmbătă, Comuna Recea s-a impus în fața celor de la Unirea Dej, scor 4-1 și își menține avantajul de patru puncte din fruntea clasamentului.

Minaur Baia Mare a câștigat duelul cu echipa secundă a CFR-ului, scor 1-0, după un gol marcat în minutul 75.

CSC Sânmartin a câștigat pe terenul Industriei Galda de Jos, scor 2-0.

Cel mai spectaculos meci a avut loc în Bihor, unde Avântul Reghin s-a impus în fața celor de la Luceafărul Oradea, scor 6-2. După această înfrângere, Luceafărul a rămas la opt puncte în spatele liderului.

Unirea 1924 Alba Iulia s-a impus în fața celor de la SCM Zalău, scor 3-0.

A fost ultima etapă a turului și ultima din 2019, urmând ca liga a treia să se reia în luna martie a anului 2020.

1. ACS Comuna Recea 15 10 4 1 40-16 +24 34p
2. Minaur Baia Mare 15 8 3 4 19-8 +11 30p
3. Luceafărul Oradea 15 8 2 5 36-27 +9 26p
4. Metalurgistul Cugir 15 7 5 3 21-16 +5 26p
5. Viitorul Șelimbăr 15 6 7 2 23-19 +4 25p
6. Gloria Bistrița 15 7 3 5 15-17 -2 24p
7. Arieșul Turda  15 5 7 3 19-15 +4 22p
8. CSC Sânmartin 15 7 1 7 29-29 0 22p
9. Avântul Reghin 15 4 7 4 24-21 +3 19p
10. Sănătatea Cluj  15 5 4 5 20-19 +1 19p