ariesulmv somesul

Arieșul Mihai Viteazu a pierdut astăzi, scor 0-2, pe teren propriu, în fața celor de la Someșul Dej, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XIII-a, din cadrul ligii a patra, zona Cluj.

Gazdele au început mai bine meciul și au avut primele două ocazii la poarta lui Silaghi.  Golul a venit în minutul 25, când Budăcan a tras de la distanță, reușind să îl învingă pe Silaghi.

Până la pauză oaspeții au lovit bara de trei ori, singura ocazie a gazdelor fiind lovitura liberă executată de Mureșan, scoasă de sub bară de Ludușan.

Arieșul a început mai bine repriza secundă și a avut posesia, fără să își creeze ocazii mari la poarta lui Ludușan.

În minutul 70, portarul Arieșului s-a accidentat la mână, după ce a reușit să intervină din postură de unu la unu cu un jucător al oaspeților.

În minutul 89, în urma unei centrări de pe partea stângă, Mercean a trimis cu capul în proprie poartă, stabilind și scorul final.

S-a terminat 0-2 și cele două echipe așteptă decizia AJF pentru a vedea dacă vor mai disputa partide oficiale în acest an calendaristic.

La finalul partidei, antrenorul celor de la Arieșul Mihai Viteazu, Artur Podar, ne-a declarat: „Azi am practicat un joc foarte bun, nu cred că meritam să pierdem. Cel mai important lucru e că am avut atitudine, iar pe această cale îi felicit pe băieți. Cred că locul din clasament este unul mincinos, ținând cont de ceea ce jucăm noi.”

ARIEȘUL MIHAI VITEAZU – SOMEȘUL DEJ 0-2 (Budăcan 25`, Mercean 89`a)

Arieșul Mihai Viteazu: Silaghi – Popa, Mercean, Buglea, Mureșan, Hidișan, Kiesz, Mariș, Silaghi, Pârțilă, Mărie. Au mai evolat: Barta, Podar, Otvoș, Botaș