turda cugir

Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 1-3, pe terenul celor de la Metalurgistul Cugir, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XV-a, din cadrul ligii a treia, seria a V-a, ultima a turului.

Gazdele au deschis repede scorul, prin Șuteu, care a marcat cu un șut din interiorul careului, după o greșeală în defensiva turdeană.

Turda a replicat prin șuturile lui Cobârzan (min 8) și Savu (min 10), fără a modifica tabela. Cugirenii și-au dublat avantajul în minutul 17, când Dohotaru a marcat cu o lovitură de cap, în urma unei centrări de pe partea dreaptă.

După doar patru minute, gazdele puteau marca pentru 3-0, însă s-au încurcat între ei și nu au mai finalizat.

Turdenii au reușit să mai echilibreze meciului și au început să pună presiune la poarta gazdelor.

Chiar înainte de pauză, Cordoș a reușit să reducă din diferență în urma unei lovituri de la 11m, obținute tot de el.

În minutul 55, Ititesc a scăpat în zona centrală, însă s-a încurcat în dribling.  După doar două minute, Itu a trimis cu capul peste din 6m, dintr-o poziție incomodă.

În minutul 60, Ititesc a avut un conflict cu un jucător al gazdelor. Ambii au văzut cartonașul galben, însă în cazul lui Ititesc a fost al doilea, mijlocașul turdean fiind eliminat.

După eliminarea lui Ititesc, turdenii nu au mai contat în atac și Itu a marcat pentru 3-1, cu un șut din afara careului.

Până la finalul meciului nu au mai fost ocazii.

Campionatul ligii a treia se va relua în luna martie a anului viitor.

METALURGISTUL CUGIR – ARIEȘUL TURDA (Șuteu 6`, Dohotaru 17`, Itu 72` / Cordoș 37`pen)

Arieșul Turda: Pop – Cimpoeșu, Cocoară, Cordoș, Marcu, Ititesc, Savu (Tothăzan 84`), Varodi (Fl. Dan 46`), Bria (Băețan 81`), Cobârzan (Porim 80`), Paleoca

1.ACS Comuna Recea1494136-15+2131p
2.Minaur Baia Mare1473418-8+1027p