WhatsApp Image 2019 11 29 at 21.06.56

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 32-21, în fața celor de la CSM Focșani, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Momentul emoționat al partidei a fost la început, când jucătorii Potaissei au intrat pe teren cu un banner prin care își arătau susținerea față de Mircea Roșca, fotograful echipei, care trece printr-un moment mai greu, din cauza unor probleme de sănătate.

Pe teren, Turda a început excelent și după doar nouă minute aveau două goluri avans (4-2). Forma excelentă pe faza de atac a continuat și Turda s-a distanțat la cinci goluri înainte de pauză (11-6). Până la pauză, diferența s-a menținut la cinci goluri (13-8).

Turdenii au continuat jocul excelent și în partea secundă, și ajutați de poartă, s-au distanțat și mai mult pe tabelă. Cu 12 marcatori pe tabelă, Potaissa s-a impus la 11 goluri diferență, scor 32-21.

Pentru formația turdeană urmează partida cu CSM Vaslui (joi, ora 18:00) și apoi, meciul cu CSM Focșani (duminică, ora 15:00) din Cupa României, meci care se va desfășura la Focșani.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Horațiu Gal, a declarat: „În sfârșit putem să zâmbim și noi, după trei meciuri în care lucrurile nu prea au mers bine. Toată săptămâna aceasta am lucrat la mental, pentru că acest lucru era foarte important.”

POTAISSA TURDA – CSM FOCȘANI 32-21 (13-8)

Potaissa Turda: Pințoiu (5), Talas (4), Ghiță (4), Pop (3), Thalmaier (3), Pavel (3), Szoke (3), Ghivil (2), Terzic (2), Iancu (2), Șandru.

sursă foto: Marius Romilă