ariesul recea

Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 1-1, în partida disputată contra celor de la ACS Comuna Recea, meci care a contat pentru etapa a XIV-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Gazdele au avut prima ocazie, Paleoca șutând pe lângă poartă din interiorul careului. Recea a răspuns în minutul 19, cu un șut de la distanță, pe lângă poartă. După alte patru minute, Ititesc a șutat de la marginea careului, însă mingea a trecut peste poartă.

Momentele bune ale Turzii au continuat, Cobârzan a centrat de pe dreapta, însă Varodi nu a ajuns la minge. În minutul 32, Bria a centrat, portarul oaspeților a respins, mingea a ajuns la Paleoca, care a reluat cu capul, fără probleme pentru Bota.

În minutul 40, în urma unui corner, Opriș a reluat cu capul, însă mingea a trecut pe lângă poartă. În ultimul minut al primei reprizei, Bria a reușit să marcheze însă golul a fost anulat pentru off-side.

După pauză, Cobârzan a primit mingea la mijlocul terenului, a pătruns vertical spre poartă și a reușit să înscrie superb cu un șut din interiorului careului.

Prima ocazie, de după gol, a celor de la Recea a venit în minutul 70, când Ititesc a greșit o minge la mijlocul terenului, Chinde a pătruns spre poarta lui Pop, însă Cordoș a reușit să îl oprească pe atacantul celor de la Recea, din poziție de ultim apărător.

După un singur minut Cobârzan a pătruns în zonă centrală și a șutat pe poartă, mingea fiind reținută în doi timpi de Bota.

Golul egalizator a venit în minutul 72, când Micaș a șutat de la 25 de metri, direct în vinclul porții lui Pop.

Oaspeții au ratat o ocazie în minutul 76, când șutul din interiorul careului, a lui Oltean a fost respins de Pop, cu un plonjon superb.

Turdenii au ratat o ocazie imensă prin Florin Dan, în minutul 80, când în urma unui contraatac 4 contra 5, mingea a ajuns la șeptarul turdean, care nemarcat din interiorul careului, a reluat cu capul pe lângă poartă.

A fost ultima mare ocazie la cele două porți, partida încheindu-se la egalitate, scor 1-1.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, a declarat: „Am dus jocul foarte bine, unul dintre meciurile foarte bune făcute acasă, am și condus și puteam face 2-0. Am putea fi nemulțumiți, însă după ce am luat golul, am făcut un pas în spate și ne-au dominat. Suntem neînvinși din etapa a V-a, suntem neînvinși în deplasare și mergem la Cugir să rămânem așa. Din păcate, jucătorii accidentați nu vor reveni.”

Etapa viitoare, turdenii se vor deplasa pe terenul celor de la Metalurgistul Cugir.

ARIEȘUL TURDA – ACS COMUNA RECEA 1-1 (Cobârzan 51` / Micaș 72`)

Arieșul Turda: Pop – Cimpoeșu, Cordoș, Cocoară, Marcu, Ititesc (Tothăzan 94`), Savu (Selegean 82`), Cobârzan (Băețan 91`), Varodi (Fl. Dan 78`), Bria, Paleoca.

ACS Comuna Recea: Bota – Potcoavă, Kis, Urs, Opriș, Micaș, Rus, Oltean (Berindea 94`), Mărieș, Teuț (Chinde 66`), Janos (Brata 84`)

1. ACS Comuna Recea 14 9 4 1 36-15 +21 31p
2. Minaur Baia Mare 14 7 3 4 18-8 +10 27p
16. Industria Galda de Jos 14 2 2 10 16-33 -17 8p

Meciul dintre Sticla Arieșul Turda și Fotbal Comuna Recea a fost transmis în direct, live video, de către siteul TurdaNews.

Transmisiunea a avut o audiență de 470 de persoane, cu un maxim de 79 de persoane simultan.