Săptămâna trecută s-au desfășurat partidele etapei cu numărul IX, din cadrul Ligii Zimbrilor.
Vineri s-au desfășurat primele trei partide ale etapei.
CSM București a câștigat la limită, scor 27-26, în fața celor de la Dunărea Călărași, lucru care i-a ajutat pe bucureșteni să se apropie de locurile de play-off.
Potaissa Turda nu a avut probleme în fața celor de la HC Buzău, reușind să se impună, scor 32-25. Turdenii rămân la două puncte în spatele celor de la Dinamo.
CSM Focșani a reușit o victorie importantă, scor 23-22, în fața celor de la CSM Bacău.
Sâmbătă dimineața, Dinamo București s-a impus în fața celor de la Minaur Baia Mare, scor 33-28 și rămâne pe primul loc al clasamentului.
CSM Vaslui a reușit cea mai convingătoare victorie din această etapă, reușind să se impună în fața celor de la CSM Reșița, scor 30-21.
AHC Dobrogea Sud a câștigat duelul cu Poli Timișoara, scor 29-22 și se află la trei puncte de locurile de play-off.
CSM Făgăraș a reușit surpriza etapei, reușind să câștige duelul cu Steaua București, scor 30-28.
Marele derby al etapei viitoare, Potaissa Turda – Dinamo București, a fost amânat din cauza partidelor europene. Dinamo va evolua miercuri în Suedia, în timp ce Turda va evolua sâmbătă în Letonia.
Cel mai interesant meci al etapei va avea loc la Călărași, unde Dunărea va primi vizita celor de la AHC Dobrogea Sud.
Etapa 9 | |||
08.11 | 17:30 | CSM București – Dunărea Călărași | 27-26 |
08.11 | 18:00 | Potaissa Turda – HC Buzău | 32-25 |
08.11 | 18:30 | CSM Focșani – CSM Bacău | 23-22 |
09.11 | 11:00 | Dinamo București – Minaur Baia Mare | 33-28 |
09.11 | 11:00 | CSM Vaslui – CSM Reșița | 30-21 |
09.11 | 15:30 | AHC Dobrogea Sud – Politehnica Timișoara | 29-22 |
09.11 | 18:00 | CSM Făgăraș – Steaua București | 30-28 |
Clasament:
1. | Dinamo București | 9 | 8 | 0 | 1 | 269-240 | +29 | 24p |
2. | Potaissa Turda | 9 | 7 | 1 | 1 | 263-236 | +27 | 22p |
3. | Minaur Baia Mare | 9 | 6 | 1 | 2 | 254-248 | +6 | 19p |
4. | CSM Focșani | 9 | 5 | 1 | 3 | 212-205 | +7 | 16p |
5. | Steaua București | 9 | 5 | 1 | 3 | 248-242 | +6 | 16p |
6. | CSM Vaslui | 9 | 5 | 0 | 4 | 233-228 | +5 | 15p |
7. | Dunărea Călărași | 9 | 4 | 1 | 4 | 239-222 | +17 | 13p |
8. | CSM Bacău | 9 | 4 | 1 | 3 | 248-243 | +5 | 13p |
9. | CSM București | 9 | 3 | 2 | 4 | 234-233 | +1 | 11p |
10. | AHC Dobrogea Sud | 9 | 3 | 1 | 5 | 231-220 | +11 | 10p |
11. | Polithenica Timișoara | 9 | 2 | 2 | 5 | 225-246 | -21 | 8p |
12. | CSM Făgăraș | 9 | 2 | 1 | 6 | 221-244 | -23 | 7p |
13. | HC Buzău | 9 | 1 | 1 | 7 | 222-250 | -28 | 4p |
14. | CSM Reșița | 9 | 1 | 1 | 7 | 227-269 | -42 | 4p |
Etapa 10 | ||
13.11 | 17:00 | CSM Reșița – CSM București |
13.11 | 18:00 | HC Buzău – Politehnica Timișoara |
14.11 | 18:00 | Dunărea Călărași – AHC Doborgea Sud |
14.11 | 18:00 | Minaur Baia Mare – CSM Făgăraș |
16.11 | 11:00 | Steaua București – CSM Focșani |
16.11 | 18:00 | CSM Bacău – CSM Vaslui |
Potaissa Turda – Dinamo București |