diego banner mai2019

cfrii ariesul

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 4-1, pe terenul celor de la CFR II Cluj Napoca, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XII-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Turdenii au reușit să deschidă rapid scorul, după ce Bria a profitat de indecizia fundașilor celor de la CFR II Cluj. Clujenii au replicat rapid, însă Pop a fost la post.

Varodi a șutat de la distanță (min 17), însă mingea trimisă de jucătorul Turzii a trecut puțin pe lângă. Cobârzan a încercat și el șutul de la distanță, însă Hindrich a fost la post.

În minutul 39, Cordoș a trimis o mingea în adâncime care a ajuns la Paleoca, iar acesta a reușit să marcheze pentru 2-0, cu un șut din interiorul careului.

Ultima ocazie i-a aparținut lui Ititiesc, „găsit” excelent de Paleoca, primul a tras la poartă, însă mingea a fost respinsă de Hindrich.

Repriza secundă a început cu șutul lui Cobârzan, reținut în doi timpi de Hindrich.

Prima ocazie a CFR-ului a venit în minutul 60, când Giurgiu a șutat de la 20 de metri, însă mingea a trecut pe lângă poartă.

Cordoș a reușit să înscrie pentru 0-3, cu capul, în urma unui corner executat de Cobârzan (min 69).

După doar trei minute, CFR-ul a reușit să reducă din diferență, Simedru reușind să transforme un penalty, obținut de Gâdea.

Același Simedru a mai avut o ocazie (min 84), însă șutul său a trecut pe lângă poartă.

În minutul 91, Cocoară a alunecat la o minge trimisă înapoi, balonul a ajuns la Giurgiu, însă același Cocoară a reușit să blocheze șutul clujeanului.

În ultimul minut de prelungiri, clujenii au executat un corner, Savu a respins până la Băețan, iar acest a pasat la Varodi, care a „scăpat” în poziție de la unu la unu cu Hindrich, reușind să marcheze.

S-a terminat 4-1 pentru Arieșul Turda, iar formația antrenată de Constantin Olariu rămâne neînvinsă în partidele din deplasare. Pentru turdeni urmează două partide pe teren propriu, cu Unirea Dej (vinerea viitoare) și cu ACS Comuna Recea (peste două săptămâni).

CFR II CLUJ NAPOCA – ARIEȘUL TURDA 1-4 (Simedru 72` / Bria 3`, Paleoca 39`, Cordoș 69`, Varodi 90+4`)

Arieșul Turda: Pop – Cimpoeșu, Cordoș, Cocoară, Marcu, Ititesc (Băețan 80`), Savu, Varodi, Bria (Selegean 60`), Cobârzan (Porim 87`), Paleoca

CFR II Cluj Napoca: Hindrich – Tomșa (Chira 76`), Bălan (Petruș 73`), Rus, Ilie, Luca, Derbac, Simedru, Nistor (Giurgiu 46`), Fică, Gâdea

2. Luceafărul Oradea 12 8 2 2 34-19 +15 26p
3. Minaur Baia Mare 12 6 2 4 16-7 +9 23p
4. Arieșul Turda  12 5 5 2 16-11 +5 20p
5. CSC Sânmartin 12 6 1 5 26-25 +1 19p
6. Metalurgistul Cugir 12 4 5 3 14-15 -1 17p
7. Sănătatea Cluj  12 4 4 4 14-14 0 16p
8. Viitorul Șelimbăr 12 3 7 2 16-18 -2 16p
9. Unirea Dej 12 5 1 6 14-18 -4 16p
10. CFR II Cluj Napoca 12 4 3 5 20-23 -3 15p
11. Gloria Bistrița 12 4 3 5 12-17 -5 15p