diego banner mai2019

ionut irimus

Potaissa Turda s-a calificat astăzi în optimile de finală ale Cupei României, după ce a trecut, în urma aruncărilor de departajare, de Steaua București.

Turdenii au început excelent partida și după șase minute aveau un avantaj de trei goluri (1-4). Totuși, bucureștenii au reușit să revină rapid pe tabelă (4-4, min 8). Pe fondul unor intervenții excelente ale lui Irimuș, Potaissa a reușit să se distanțeze din nou (9-13, min 23). Nici Stănescu, portarul Stelei nu s-a lăsat mai prejos și gazdele s-au apropiat la un singur gol (13-14). Steliștii au avut atacul cu zece secunde înainte de final, dar au pierdut mingea și Pavel a marcat pe conta-atac stabilind și scorul pauzei. 13-15.

Începutul reprizei secunde a fost extrem de echilibrat, după 10 minute diferența fiind tot de două goluri (18-20).

În minutul 52, Potaissa s-a desprins încă o dată la trei goluri (24-27), însă Steaua a reușit să revină (27-27, min 57). Gazdele au preluat conducerea (28-27, min 58) și se puteau distanța pe tabelă, dar Irimuș reușit o super intervenție din poziție de unu la unu. Turdenii au egalat, iar la ultimul atac, Steaua nu a putut înscrie și s-a ajuns la aruncările de departajare.

Irimuș a fost senzațional la aruncări, reușind să apere toate cele patru execuții. Rând pe rând, Mihalcea, Milosevic, Aslanian și Stavrositu nu au reușit să îl învingă pe Irimuș. Pentru Turda au marcat Szoke și Ghivil, iar Potaissa se califică în optimile de finală ale Cupei României.

STEAUA BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 28-30 (13-15) – după executarea aruncărilor de departajare

Potaissa Turda: Thalmaier (6 goluri), Terzic (5), Șandru (3), Talas (3), Ghiță (3), Rohozneanu (3), Pavel (2), Szoke (2), Lazăr (1)

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto