diego banner mai2019

viisoara gilau

Dupa ce in urma cu trei zile Victoria Viisoara a obtinut prima victorie din aceasta editie de campionat in Liga 4, scor 4-1, in deplasare cu Somesul Gilau, cele doua echipe s-au intalnit din nou astazi, de data aceasta in 8-imile de finala ale Cupei Romaniei, faza judeteana, editia 2019-2020.

Partida s-a jucat pe terenul din incinta cochetei Baze Sportive din comuna Viisoara, pe o ploaie rece, care si-a pus amprenta pe jocul celor doua echipe pe intreg parcursul meciului. Impinsi de la spate de rezultatul favorabil obtinut in campionat, fotbalistii antrenati de Gabriel Mocean au condus ostilitatile in teren, dar cei care au inscris au fost oaspeti in minutul 31. Pana in momentul in care formatia din Gilau a marcat, echipa gazda a trecut de cateva ori pe langa deschiderea scorului, la cea mai mare ocazie avuta, atacantul S.Moldovan trimitand balonul cu sut din voleu direct in transversala portii gilauanilor, actiunea ramanand fara rezultat, iar oaspeti au intrat la pauza la cabine in avantaj.

In partea secunda, formatia din Viisoara a iesit mult mai motivata si a reusit sa restabileasca rapid egalitatea pe tabela, dupa ce acelasi "omniprezent" S.Moldovan a marcat in minutul 51.

Chiar daca gazdele au avut initiativa in continuare, cei care au inscris au fost cei de la Somesul Gilau in minutul 64, un gol care parca le-a turnat plumb in picioare viisorenilor.

Pana la finalul partidei nu s-a mai intamplat nimic si astfel formatia din Gilau se califica mai departe in Cupa si isi ia o revansa dupa infrangerea din campionat.

VICTORIA VIIȘOARA - SOMEȘUL GILĂU 1-2 (Moldovan 50` / Gherman 32`, Fertea 64`)

VICTORIA VIIȘOARA: Fekete - Baciu, Covaci, Mocan, Herțeg (Hegheduș 80`), Balint, Ciungan (Lingurar 46`), Mureșan, Mărginean, Puczi, Moldovan