diego banner mai2019

romania franta

România a pierdut astăzi, scor 21-27, în fața Franței, într-o partidă amicală ce s-a desfășurat în sala „Gheorghe Barițiu” din Turda.

Echipa noastră a început mai bine meciul, însă francezii au echilibrat rapid și au trecut în avantaj (7-9, min 18). Totuși, până la pauză, România a reușit să revină și a intrat în avantaj la cabine, scor 14-12.

Tricolorii au început bine și repriza secundă și s-au distanțat la trei goluri (16-13, min 36). A urmat o perioadă de 12 minute, în care România nu a marcat și francezii s-au distanțat la cinci goluri (16-21).

Finalul de meci a fost unul liniștit, Franța reușind să se impună, scor 21-27.

Șase dintre golurile echipei noastre au fost marcate de jucătorii Potaissei: Daniel Pop (3) și Andrei Totoi (3).

ROMÂNIA – FRANȚA 21-27 (14-12)

România: Mazilescu (5 goluri), Pop (3), Totoi (3), Nica (3), Dedu (2), Hușanu (2), Caba (2), Szasz (1).