diego banner mai2019

ariesul reghin

Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 1-1, pe terenul celor de la Avântul Reghin, într-o partidă ce a contat pentru etapa a X-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Cu o echipă cu multe absențe, în special în zona de atac, Arieșul s-a deplasat la Reghin cu gândul să își mențină invincibilitatea pe teren „străin” din acest sezon.

Turdenii au început mai bine meciul și Salcău a șutat din unghi puțin pe lângă poartă (min 3). Același Salcău a obținut o lovitură de la 11m, însă Paleoca nu a reușit să deschidă scorul (min 5).

Insistența oaspeților s-a văzut și în numărul cornerelor, Turda având patru în primele opt minute. Bria a avut și el o ocazie importantă, însă Bucin a scos de sub transversală (min 10).

Prima ocazie a Reghinului a venit în minutul 11, când Murar a reluat spectaculos din marginea careului, însă mingea a lovit bara laterală.

În minutul 33, la o greșeală în defensiva Reghinului, Cobârzan a tras în portar din zonă centrală, mingea a ajuns la Bria care a reluat, din unghi, peste poartă.

Ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut gazdelor, Bujor l-a „întins” serios pe Pop cu un șut de la marginea careului.

Începutul reprizei secunde a fost „în oglindă” față de prima parte, Avântul având ocaziile de gol.

În minutul 54, Murar a reluat cu capul spre poartă, însă Pop a reușit să rețină.

În minutul 62, Bujor a trimis și el cu capul, însă Cordoș a reușit să respingă de pe linia porții. După un singur minut, Bujor nu a mai ratat, reușind să înscrie cu o lovitură de cap, în urma unei centrări venite de pe partea stângă.

Truță a șutat puternic din zonă centrală (min 78), după o greșeală a lui Ititesc, însă Pop a fost la post.

Golul egalizator a venit în minutul 88, când Bucin nu a reușit să rețină o minge înaltă venită în careu, balonul a ajuns la Cordoș, care a reușit să înscrie, fundașul turdean accidentându-se la faza golului.

În minutul 90, Potor a șutat puternic din careu, însă apărarea Turzii a reușit să respingă.

Ultima ocazie a partidei i-a aparținut lui Ititesc care a șutat din interiorului careului, însă mingea a trecut pe lângă poartă.

S-a terminat 1-1 și Turda ajunge la patru rezultate de egalitate (toate 1-1), în ultimele patru deplasări. În etapa viitoare, Arieșul va primi vizita celor de la CSC Sânmartin (vineri, ora 14:00)

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, ne-a declarat: „Un nou rezultat de egalitate în deplasare, dar mi-aș fi dorit să fie o victorie. Am început bine, am avut o repriză foarte bună cu un 11m ratat și cu alte oportunități de a înscrie. În partea a doua am jucat mai slab, am suferit și cu șansă am obținut un egal. Am fost nevoiți să folosim o soluție de avarie în atac (n.r. Paleoca – vârf de atac), dar am antrenat acest lucru. Știam că David este accidentat, Varodi era suspendat; mai aveam o posibilitatea prin Dan Florin, care și el este accidentat. Singura soluție viabilă în acest moment, pentru faza de atac, era Paleoca.”

AVÂNTUL REGHIN – ARIEȘUL TURDA 1-1 (Bujor 63` / Cordoș 88`)

Arieșul Turda: Pop – Cimpoeșu, Cocoară, Cordoș (Tothăzan 89`), Marcu, Bria (Selegean 76`), Savu (Porim 89`), Ititesc, Salcău (Oltean 38`), Cobârzan, Paleoca.

Avântul Reghin: Bucin – Crișan, Chirilă (Horvath 90`), Merdariu, Ința, Luca (Potor 46`), Moldovan (Pop 46`), Truță, Covaciu, Bujor, Murar.

4. Viitorul Șelimbăr 10 3 6 1 14-11 +3 15p
5. Minaur Baia Mare 9 4 2 3 9-7 +2 14p
6. Arieșul Turda  10 3 5 2 10-9 +1 14p
7. Sănătatea Cluj  10 3 4 3 10-10 0 13p
8. Unirea Dej 10 4 1 5 9-14 -5 13p
9. Avântul Reghin 10 2 6 2 13-12 +1 12p
10. CFR II Cluj Napoca 10 3 3 4 17-18 -1 12p
11. Gloria Bistrița 9 3 3 3 9-13 -4 12p
12. Metalurgistul Cugir 10 2 5 3 9-12 -3 11p
13. Unirea 1924 Alba Iulia 9 2 3 4 13-10 +3 9p