diego banner mai2019

1 Comentariu

turda mures

CS Volei Turda a pierdut astăzi, 0-3, confruntarea cu CSU Medicina CNUE Târgu Mureș, din prima etapă a sezonului 2019-2020 al Diviziei A2, seria Vest.

Mult mai experimentate, jucătoarele echipei oaspete au început mai bine meciul, reușind să câștige primul set la 17.

Setul 2 nu a fost diferit față de primul, mureșencele profitând din plin de experiența superioară și de omogenitatea lotului.

Setul 3 a fost mult mai echilibrat, față de primele două. Turda a condus și la patru puncte diferență (11-7), însă oaspetele au revenit rapid (12-12). Până la final, mureșencele au reușit să se distanțeze și să câștige și setul 3, scor 25-22.

În partida cu CSU Medicina CNUE Târgu Mureș, două dintre „veteranele” lotului turdean, Tothăzan și Căprar, nu au avut drept de joc. Până la următorul meci, conducerea clubului turdean speră să rezolve această situație.

Pentru formația turdeană urmează un alt meci pe teren propriu, contra celor de la CSM Sighetu Marmației.

La finalul partidei, coordonatorul proiectului voleibalistic, Cristina Pîrv, a declarat: „Este foarte greu de pe margine, îmi vine să intru în teren să joc și eu. A fost primul meci, primul meci oficial împreună, proiectul este foarte nou și fetele sunt de puțin timp împreună. Cum am zis tot timpul, se poate face și mai bine și putem să creștem. Ne propunem să câștigăm în etapa următoare, așa ne propunem tot timpul.”

CS VOLEI TURDA – CSU MEDICINA CNUE TÂRGU MUREȘ 0-3 (17-25; 16-25; 22-25)