diego banner mai2019

viisoara csmct

Echipa de fotbal CSM Câmpia Turzii își continuă criza din acest debut de campionat, unul neconvingător, după ce au reușit singura victorie în 7 etape disputate (victorie pe teren, pentru că au mai beneficiat de o victorie la ”masa verde”), obținută împotriva unei echipe care a încasat o medie de peste 5 goluri primite pe meci, respectiv Viitorul Gârbău (1-0), cu un gol în minutul 87!

După mai bine de 90 de minute de joc, confruntarea dintre Victoria Viișoara și CSM Câmpia Turzii s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, ambele goluri fiind marcate în repriza secundă, iar echipa gazdă câștigă primul punct din campionat

Prima repriză a fost una destul de anostă, fără prea multe faze de poartă, iar cele două echipe au intrat la cabine cu un 0-0 oarecum firesc, după aspectul jocului. De menționat că gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 36, când a fost eliminat Daniel Varga, probabil cel mai periculos jucător ofensiv al celor de la Viișoara, decizia la care viișorenii au protestat vehement, acuzându-l pe centralul întâlnirii că i-a arătat direct cartonașul roșu mult prea ușor.

Repriza secundă a fost ceva mai animată în faze de poartă. După ce Tescar a trimis cu capul peste transversală, de la câțiva metri, singur cu poarta goală în urma unei faze construite la o lovitură de la colțul terenului, gazdele au deschis scorul prin Herțeg (la scurt timp după ce a fost introdus în teren), care a șutat din afara careului, la colțul lung, după o centrare în careul oaspeților (min. 65). La 1-0, oaspeții au avut câteva minute de debusolare, de care nu au reușit să profite jucătorii echipei din Viișoara.

Finalul de meci a devenit tot mai încrâncenat, cu CSM Câmpia Turzii aruncându-se cu disperare în atac, acolo unde a fost truimis și fundașul Alin Tot. Iar mișcarea s-a dovedit de bun augur, pentru că oaspeții au egalat în urma unei faze fixe (corner), în minutul 80, după ce Alin Tot a reluat cu capul, de la câțiva metri, înconjurat de mai mulți jucători gazdă (foto sus).

Oaspeții încearcă să profite de ”gura de aer” primită în urma egalării și se aruncă în atac cu încrâncenare, însă Ceclan și Tot ratează două oportunități bune de a marca, în minutele 84 și 86.

Pe contraatac, Viișoara a fost la un pas de a-și face adversarul KO, însă centrarea în fața porții a fost respinsă in extremis de un fundaș oaspete, în corner. Imediat la faza cornerului, gazdele au reușit să marcheze, însă jucătorul care a trimis mingea în poartă era în poziție de offside, așa că meciul s-a încheiat nedecis, 1-1.

Pentru CSM Câmpia Turzii urmează un joc dificil pe teren propriu, cu Unirea Iclod, în timp ce Victoria Viișoara se va deplasa la Someșul Gilău.

Victoria Viișoara - CSM Câmpia Turzii 1-1 (0-0)

Au marcat: Herțeg (65) / Alin Tot (80)

Eliminări: Varga (36) / -

Viișoara: Fekete - Baciu, Mocean, Tritean (64, Herțeg), Ogrean, Galea, Balint, Ant.Ciungan (72, Marcel Rus), Varga, Cr.Mureșan (82, Hegheduș), Duczi (86, Petrovan). Antrenor: Gabriel Mocean.

Câmpia Turzii: Rusu - Oroian (74, Ludușan), M.Moldovan, Sur, Zadic (46, Pintilie), Ceclan (40, Nemeș), Bituleanu, Tot, Duma, Tescar (68, Oltean), Mănăilă. Antrenor: Andrei Pintilie.