nello construct

Fotbal, Liga 3: Arieșul Turda pierde două puncte în prelungiri (Galerie Foto)

zamblau eugen
floris

Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 1-1, pe teren propriu, contra celor de la Gloria Bistrița, într-o partidă ce a contat pentru etapa a IX-a, din cadrul ligii a treia, seria a V-a.

Savu l-a încercat prima dată pe Albuț, în minutul 12, cu un șut din interiorul careului, reținut de portarul Gloriei. După doar două minute, Paleoca a reluat cu capul, în urma unui corner, însă același Albuț a fost la post.

Bria a șutat din afara careului, însă din nou, Albuț a avut o intervenție bună.

Savu a mai încercat poarta de două ori (min 36 și 39), însă de fiecare dată, mingea nu a fost pe spațiul porții.

Prima ocazie a reprizei secunde i-a aparținut lui Varodi, care nu a ajuns la mingea centrată de Bria.

Prima ocazie a Gloriei a venit în minutul 66, când Stoianof a șutat de la distanță, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Cazan a trecut și el pe lângă gol, în minutul 74, lovitura sa de cap ocolind spațiul porții.

Golul Turzii a venit în minutul 79, când Paleoca a profitat de o greșeală în defensiva Gloriei și a marcat cu capul. După un singur minut, Oltean a tras puternic din interiorul careului, însă mingea a blocată de un fundaș al Gloriei.

Bistrițenii au mai încercat două șuturi în final de meci, ambele însă au trecut peste poartă. Golul egalizator a venit în minutul 92, când Nalați a trimis un lob peste Pop, faza la care defensiva turdeană a fost prinsă pe picior greșit.

Indreica a ratat ultima ocazie de gol, lovitura sa liberă de la marginea careului oprindu-se în zid.

La finalul partidei, antrenorul Constantin Olariu, a declarat: „Suntem supărați, cred că e primul joc în acest campionat în care am dus meciul foarte bine. Și în prima repriză, cât și în a doua am jucat bine. Am și condus, din păcate o eroare de poziționare a mijlocașilor centrali ne-a făcut să pierdem aceste două puncte. Țin să îi felicit pe jucători pentru această partidă.”

Etapa viitoare, Arieșul Turda se va deplasa pe terenul celor de la Avântul Reghin.

ARIEȘUL TURDA – GLORIA BISTRIȚA 1-1 (Paleoca 79` / Nalați 90+2`)

Arieșul Turda: Pop – Cimpoeșu, Selegean, Cocoară, Marcu, Paleoca (Indreica 85`), Savu (Ititesc 70`), Salcău, Bria (Fl. Dan 67`), Cobârzan (Oltean 67`), Varodi.

Gloria Bistrița: Albuț – Milandru, Birtalan, Patca, Meșter, Băldean (Aydin 85`), Chirlejan, Georgiță (Curtuiuș 79`), Nalați, Cazan (Suciu 84`), Stoianof

7.Gloria Bistrița93339-13-412p
8.Minaur Baia Mare83238-7+111p