diego banner mai2019

etapa 8 iii

În week-end-ul recent încheiat s-au desfășurat partidele etapei cu numărul VII, din cadrul ligii a treia, seria a V-a.

Etapa a debutat vineri, cu un prim succes al celor de la Galda de Jos, scor 3-1, pe terenul Odorheiului. Pentru formația de lângă Alba Iulia sunt primele puncte din acest sezon.

La Cisnădie, Arieșul a reușit să câștige un punct, după ce a remizat, scor 1-1, cu Viitorul Șelimbăr. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, Savu stabilind scorul final cu 10 minute înainte de final.

Unirea Dej a reușit o surpriză, reușind să învingă liderul clasamentului, Luceafărul Oradea, scor 2-1.

Sănătatea Cluj pare să fi trecut de perioada mai puțin fastă din campionat, reușind să câștige duelul cu Minaur Baia Mare, scor 2-0.

CSC Sânmartin a reușit să se impună la Reghin, scor 1-0. După această victorie, bihorenii au urcat până pe locul 4 al clasamentului.

Sâmbătă, Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir a terminat la egalitate, scor 1-1, cele două echipe situându-se în partea a doua a clasamentului.

ACS Comuna Recea nu a putut profita de pasul greșit al celor de la Luceafărul, băimărenii reușind doar un 0-0, pe terenul Zalăului, echipe care a preluat „lanterna roșie” de la Industria Galda de Jos.

În cel mai spectaculos meci al etapei, Gloria Bistrița s-a impus în fața echipei secunde a CFR-ului, scor 3-2.

Derby-ul etapei viitoare se va desfășura la Recea, unde ACS Comuna Recea va primi vizita celor de la Viitorul Șelimbăr. Arieșul Turda va primi vizita celor de la Gloria Bistrița.

6. CFR II Cluj Napoca 8 3 2 3 14-13 +1 11p
7. Minaur Baia Mare 8 3 2 3 8-7 +1 11p
8. Sănătatea Cluj  8 3 2 3 8-8 0 11p
9. Gloria Bistrița 8 3 2 3 8-12 -4 11p
10. Avântul Reghin 8 2 4 2 9-8 +1 10p
11. Unirea Dej 8 3 1 4 7-9 -2 10p
12. Unirea 1924 Alba Iulia 8 2 3 3 13-9 +4 9p
13. AFC Odorheiu Secuiesc 8 1 4 3 9-13 -4 7p
14. Metalurgistul Cugir 8 1 4 3 4-9 -5 7p
15. Industria Galda de Jos 8 1 0 7 8-24 -16 3p