diego banner mai2019

ariesul selimbar

Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 1-1, pe terenul celor de la Viitorul Șelimbăr, într-o partidă ce a contat pentru etapa a VIII-a, din cadrul ligii a trei de fotbal, seria a V-a.

Gazde au început excelent partida și au pus presiune încă din primele momente. De altfel, în primele cinci minute, gazdele au avut patru lovituri de la colțul terenului.

Turda a reușit să mai echilibreze jocul, însă gazdele au rămas la fel de periculoase în fața porții.

În minutul 18, Neacșa a tras puternic din interiorul careului, pe jos, însă Pop a reușit să rețină.

După doar două minute, Tineiu a reușit să profite de o greșeală în defensiva turdeană și a deschis scorul.

Până la pauză, gazdele au controlat autoritar meciul, însă nu au mai reușit să își creeze ocazii periculoase la poarta lui Pop.

După revenirea de la cabine, turdenii au început să „pună osul” mai tare și acest lucru s-a văzut în desfășurarea partidei.

Primul șut pe poarta lui Matenciuc a venit în minutul 48, când Salcău a tras pe jos, însă portarul gazdelor a respins în corner. În minutul 65, Bria a încercat un șut-centrare de pe partea dreaptă, mingea trecând prin fața porții.

Gazdele au ratat o mare ocazie în minutul 73, când Visa a reluat cu capul, puțin pe lângă poartă, o centrare venită din corner.

Golul egalizator (81) a venit în urma unui șut de la marginea careului, de la nou-intratul Savu.

După alte patru minute, Cocoară a venit în fața lui Tineiu, reușind să respingă în corner.

Marea ocazie a venit chiar la ultima fază, Curtean a executat perfect o lovitură liberă, mingea a fost trimisă cu capul spre poarta lui Pop, însă portarul turdean a reușit să respingă cu un reflex fabulos.

Alexandru Savu, mijlocaș Arieșul Turda: „Am întâlnit o echipă experimentată, cu mulți foști jucători în liga 1 și liga a doua. În prima repriză a fost o dominare totală a lor, iar în repriza a doua am început să jucăm mai bine. Am pus stăpânire pe mijlocul terenului și cred că, până la urmă, eforturile noastre au fost răsplătite. Se pare că deplasările ne priesc, pe de altă parte avem doar o victorie pe teren străin. E un punct care ne ajută mult la moral.”S-a terminat 1-1 și Arieșul Turda rămâne neînvinsă în deplasare în acest sezon al ligii a treia, având trei rezultate de egalitate și o victorie. Etapa viitoare, formația turdeană va primi vizita celor de la Gloria Bistrița.

VIITORUL ȘELIMBĂR – ARIEȘUL TURDA 1-1 (Tineiu 20` / Savu 81`)

Arieșul Turda: Pop – Cordoș, Cocoară, Marcu, Cimpoeșu, Paleoca, Ititesc (Savu 63`), Varodi (Selegean 86`), Fl. Dan (Bria 45`), Salcău, Cobârzan (Oltean 73`).

Viitorul Șelimbăr: Matenciuc – Groza, Visa, Natea, Stanciu, Chindriș, Tegbo (Hodea 80`), Curtean, Tineiu, Neacșa (Topor 75`), Cîrstean (Fotescu 69`)

6. CFR II Cluj Napoca 7 3 2 2 12-10 +2 11p
7. Minaur Baia Mare 8 3 2 3 8-7 +1 11p
8. Sănătatea Cluj  8 3 2 3 8-8 0 11p
9. Avântul Reghin 8 2 4 2 9-8 +1 10p
10. Unirea Dej 8 3 1 4 7-9 -2 10p
11. Unirea 1924 Alba Iulia 7 2 2 3 12-8 +4 8p
12. Gloria Bistrița 7 2 2 3 5-10 -5 8p
13. AFC Odorheiu Secuiesc 8 1 4 3 9-13 -4 7p
14. Metalurgistul Cugir 7 1 3 3 3-8 -5 6p
15. Industria Galda de Jos 8 1 0 7 8-24 -16 3p