madalina tatar

Echipa națională feminină a junioarelor U19 s-a calificat la Turul de Elită după ce a învins cu 3-0 echipa gazdă a Macedoniei de Nord, în Grupa 1 a turneului de calificare pentru Campionatul European, care va avea loc în Ucraina. Decarul echipei naționale, turdeanca Mădălina Tătar, a înscris un gol și a dat o pasă de gol.

Ea a ratat și un penalty, în minutul 71, la scorul de 2-0, după ce a marcat pentru 2-0 în minutul 49.

Mădălina Tătar, care trăiește în Portugalia, cu familia sa, fiind legitimată la clubul Benfica Lisabona, a marcat și în egalul cu Slovenia (1-1), un punct care s-a dovedit a fi extrem de important pentru calificarea naționalei României. De menționat că Mădălina Tătar încă nu a împlinit 17 ani, fiind născută în 19 decembrie 2002!

Pentru a ajunge la turneul final din Ucraina, România U19 ar trebui să câștige grupa de elită din care va face parte.

Turda mai are o jucătoare de fotbal care a ajuns la prima reprezentativă. este vorba de Daniela Mateș, care a fost selecționată inclusiv în lotul național de senioare, deși nu a împlinit 20 de ani, fiind născută în 7 ianuarie 2000.