pmp 1300x300

ariesul odorhei

Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 1-1, pe terenul celor de la AFC Odorheiu Secuiesc, într-o partidă ce a contat pentru etapa a IV-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Gazdele au deschis rapid scorul, în minutul 3, când Dinu a executat o lovitură liberă de la 23 de m, mingea a fost deviată de zid și a intrat în poartă. Arieșul a replicat în minutul 8, când lovitura liberă trimisă de Ititesc s-a dus în plasa laterală.

În minutul 18, Oltean l-a lansat pe David, însă șutul atacantului turdean a fost reținut fără probleme de Tudose. După doar două minute, același Dinu a executat o lovitură liberă, însă mingea a trecut puțin pe lângă.

Pop a avut o intervenție foarte bună în minutul 31, la un șut de la marginea careului, pe fondul unui joc bun al gazdelor.

În minutul 39, Pop a reținut o minge în propriul careu, a dat drumul rapid la mingea la Salcău, care a trimis în adâncime la Varodi, atacantul Arieșului reușind să înscrie cu un șut la colțul lung.

Ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut gazdelor, Dinu nimerind bara transversală dintr-o lovitură liberă.

Începutul reprizei secunde le-a aparținut tot gazdelor, care au ținut mingea aproape de careul lui Pop. În minutul 60, Pal a trimis periculos spre poartă, din interiorul careului, însă mingea a fost blocată de defensiva turdeană.

În minutul 72, Odorheiul a ratat o nouă ocazie mare de gol, Dinu trimițând pe lângă poartă din 6m, în urma unei centrări de pe stânga. La faza imediat următoare, în urma unui corner, Indreica s-a trezit în 6m cu mingea la picior, însă a reluat pe lângă poartă.

Crișan a avut un șut periculos în minutul 83, însă balonul a trecut pe lângă poartă. În minutul 88, Florin Dan a șutat spre poartă, însă mingea a fost deviată în corner.

La fel ca și în finalul primei reprize, gazdele au nimerit bara în prelungiri, Pop reușind să devieze o minge venită de pe partea stângă.

S-a terminat 1-1 și Arieșul Turda acumulează șapte puncte. Pentru formația turdeană urmează partida de pe teren propriu, contra celor de la Sănătatea Cluj (vinerea viitoare).

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, a declarat: „Sunt mulțumit de rezultat, mai puțin de joc. Nu am reușit să facem un joc foarte bun, am întâlnit o echipă foarte agresivă, foarte bine montată. Aveau trei rezultate de egalitate, probabil o victorie le-ar fi surâs. Am luat un gol rapid, dintr-o fază fixă, la o mingea deviată, însă jocul nu ne-a dat speranțe de mai mult. Urmează un derby pentru seria noastră, trebuie să ne luăm revanșa după meciul de cupă. Ne dorim victoria și sper să o și obținem.”

AFC ODORHEIU SECUIESC – ARIEȘUL TURDA 1-1 (Dinu 3` / Varodi 39`)

Arieșul Turda: Pop – Fl. Dan, Indreica, Cordoș, Savu (Marcu 63`), Ititesc, Paleoca, Salcău, Varodi, Oltean (Cobârzan 65`), David.

AFC Odorheiu Secuiesc: Tudose – Kovacs (Solymosy 69`), Crișan, Bucur, Berkeczi (Marvcza 46`), Izmană (Gyorgydeak 69`), Jakab, Taciuc, Pal (Janko 90`), Dinu, Iovu.

6. Avântul Reghin 3 1 2 0 3-2 +1 5p
7. Minaur Baia Mare 4 1 2 1 4-4 0 5p
8. CSC Sânmartin 3 1 1 1 9-9 0 4p
9. AFC Odorheiu Secuiesc 4 0 4 0 6-6 0 4p
10. Unirea Dej 4 1 1 2 2-3 -1 4p
11. Sănătatea Cluj  4 1 1 2 5-7 -2 4p
12. Gloria Bistrița 4 1 1 2 1-6 -5 4p
13. Unirea 1924 Alba Iulia 3 1 0 2 5-3 +2 3p
14. Metalurgistul Cugir 3 0 2 1 2-3 -1 2p
15. Industria Galda de Jos 3 0 0 3 2-11 -8 0p