ariesul luceafarul

Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 0-1, pe teren propriu, contra celor de la Luceafărul Oradea, într-o partidă care a contat pentru etapa a III-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Turda a început în forță meciul și după doar un minut a avut deja primul corner la poarta bihorenilor, rămas fără rezultat. Prima ocazie a partidei a aparținut oaspeților, Core trimițând cu capul pe lângă poartă, în urma unui corner.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Mitrică, acesta șutând din interiorul careului, Pop reușind să trimită în corner cu vârful degetelor.

Replica turdenilor a venit în minutul 24, când Florin Dan a tras de la marginea careului, însă doar în plasa laterală. După doar cinci minute, același Mitrică a ;utat puternic din 9m, mingea trecând peste poartă.

Marea ocazie a turdenilor a venit în minutul 33, când Florin Dan a ținut bine de minge în careu, a întors pentru Oltean, însă șutul acestuia a lovit un fundaș al oaspeților.

Prima ocazie a reprizei secunde a aparținut Luceafărului, în urma unui corner Pop a reluat cu capul peste poartă, deși nu avea marcaj.

În minutul 70, jucătorii Arieșului puteau pleca pe un contraatac „3 contra 2”, însă arbitrul nu a lăsat avantaj și a fluierat un fault la mijlocul terenului.

După alte șapte minute, în urma unei faze fixe, mingea a ajuns la Selegean, care din 13m, a tras puternic, însă peste poartă.

Golul a venit în minutul 84, la o mingea în adâncime, Cordoș a respins în lateral, mingea l-a lovit pe Marcu și din fundașul turdean a ajuns la Paraschiv, care a trimis la colțul lung, reușind să îl învingă pe Pop.

Turdenii au încercat să forțeze, având o ocazie imensă în minutul 90+5, când Ititesc a primit o centrare la colțul lung, de unde a reluat cu latul, pe lângă poarta oaspeților.

S-a terminat 1-0 pentru Luceafărul Oradea și bihorenii rămân singura echipă cu maximum de puncte după trei etape. Pentru Arieșul Turda urmează o deplasare la Odorheiu Secuiesc.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, a declarat: „Astăzi am făcut un joc slab. Nu am fost nici foarte bine din punct de vedere fizic, lucru care oarecum este explicat prin faptul că am jucat sâmbătă, la Galda, 30 de minute cu un om în minus. Jucătorii care sunt titulari de obicei, sunt destul de puțini, și nu am avut prea multe schimbări și cele pe care le-am făcut, au fost cu jucători care au lipsit la pregătire din cauza accidentărilor (Marcu, Bria, David) și atunci am mers pe aceeași garnitură.”

ARIEȘUL TURDA – LUCEAFĂRUL ORADEA 0-1 (Paraschiv 84`)

Arieșul Turda: Pop – Savu, Selegean, Cordoș, Fl. Dan (David 65`), Ititesc, Paleoca (Marcu 75`), Salcău, Cobârzan, Oltean (Cimpoeșu 46`), Varodi (Bria 77`).

Luceafărul Oradea: Filip – Core, Peter (Mintaș 75`), Pașca, Paraschiv, Mitrică (Lasconi 90`), Manole (Costea 65`), Gunie, Roș (Papp 78`), Pop, Maxin.

11. AFC Odorheiu Secuiesc 3 0 3 0 5-5 0 3p
12. Minaur Baia Mare 2 0 1 1 2-3 -1 1p
13. Metalurgistul Cugir 2 0 1 1 1-2 -1 1p
14. Industria Galda de Jos 2 0 0 2 0-3 -3 0p
15. Gloria Bistrița 2 0 0 2 0-6 -6 0p
16. SCM Zalău 2 0 1 1 2-4 -2 -5p