fbpx
Scrie un comentariu

etapa 2

Vineri și sâmbătă s-au desfășurat partidele etapei cu numărul II, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

 

Vineri s-au disputat primele trei partide, fiind ziua remizelor. La Dej, Unirea a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida cu Metalurgistul Cugir. Formația din Alba rămâne cu un singur punct din primele două etape (ambele în deplasare).

Cel mai spectaculos meci al zilei a avut loc la Odorheiu Secuiesc, unde gazdele de la AFC și CSC Sânmartin au terminat la egalitate, scor 3-3.

O mică surpriză a avut loc la Cluj, unde Sănătatea a obținut un singur punct din partida cu Avântul Reghin.

Sâmbătă a avut loc derby-ul județului Maramureș, Minaur și ACS Comuna Recea terminând la egalitate, scor 1-1, după ce oaspeții aveau avantaj la pauză, scor 0-1.

Arieșul Turda este una dintre cele două formații cu maximum de puncte, reușind să se impună în deplasarea de la Galda, scor 1-0, după un gol marcat pe finalul primei reprize.

Cealaltă echipă cu maximum de puncte este Luceafărul Oradea, bihorenii câștigând duelul cu echipa secundă a celor de la CFR Cluj, scor 2-1, după ce clujenii au deschis scorul.

Unirea 1924 Alba Iulia a făcut scorul etapei, 4-0, în fața celor de la Gloria Bistrița. Bistrițenii rămân fără punct și fără gol marcat în primele două etape ale ligii a treia.

SCM Zalău și Viitorul Șelimbăr, ambele nou promovate în liga a treia, au remizat, scor 2-2. Oaspeții au reușit să egaleze în minutele de prelungiri ale partidei.

Derby-ul etapei viitoare va avea loc vineri, la Turda, între echipele cu maximum de puncte, Arieșul Turda și Luceafărul Oradea.

sursă foto: arhivă TurdaNews

Etapa 2      
30.08 18:00 Unirea Dej - Metalurgistul Cugir 0-0
30.08 18:00 AFC Odorheiu Secuiesc - CSC Sânmartin 3-3
30.08 18:00 Sănătatea Cluj - Avântul Reghin  1-1
31.08 18:00 Minaur Baia Mare - ACS Comuna Recea 1-1
31.08 18:00 Industria Galda de Jos - Arieșul Turda 0-1
31.08 18:00 Luceafărul Oradea - CFR II Cluj Napoca 2-1
31.08 18:00 Unirea 1924 Alba Iulia - Gloria Bistrița 4-0
31.08 18:00 SCM Zalău - Viitorul Șelimbăr 2-2

Clasament:

1. Luceafărul Oradea 2 2 0 0 8-4 +4 6p
2. Arieșul Turda  2 2 0 0 3-1 +2 6p
3. Sănătatea Cluj  2 1 1 0 3-1 +2 4p
4. Unirea Dej 2 1 1 0 2-0 +2 4p
5. Viitorul Șelimbăr 2 1 1 0 4-3 +1 4p
6. ACS Comuna Recea 2 1 1 0 3-2 +1 4p
7. Unirea 1924 Alba Iulia 2 1 0 1 5-2 +3 3p
8. CFR II Cluj Napoca 2 1 0 1 3-2 +1 3p
9. AFC Odorheiu Secuiesc 2 0 2 0 4-4 0 2p
10. Avântul Reghin 2 0 2 0 2-2 0 2p
11. Minaur Baia Mare 2 0 1 1 2-3 -1 1p
12. Metalurgistul Cugir 2 0 1 1 1-2 -1 1p
13. CSC Sânmartin 2 0 1 1 6-9 -3 1p
14. Industria Galda de Jos 2 0 0 2 0-3 -3 0p
15. Gloria Bistrița 2 0 0 2 0-6 -6 0p
16. SCM Zalău 2 0 1 1 2-4 -2 -5p

Etapa viitoare:

Viitorul Șelimbăr - Unirea Dej
Gloria Bistrița - SCM Zalău
Avântul Reghin - Unirea 1924 Alba Iulia
CSC Sânmartin - Sănătatea Cluj
CFR II Cluj Napoca - AFC Odorheiu Secuiesc
Arieșul Turda - Luceafărul Oradea
ACS Comuna Recea - Industria Galda de Jos
Metalurgistul Cugir - Minaur Baia Mare

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Renunță
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator