fbpx

Scrie un comentariu

etapa 1

Vineri și sâmbătă s-au desfășurat partidele primei etape din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

 

Campionatul a început cu o veste proastă pentru cei de la SCM Zalău, care au pornit la drum cu un deficit de 6 puncte, după ce au folosit un fotbalist fără drept de joc, în partida de Cupa României, contra celor de la Olimpia Satu Mare.

La Turda, pe „Municipal”, Arieșul s-a impus în fața celor de la Minaur Baia Mare, scor 2-1, după „dubla” lui Sebastian Salcău. Pentru băimăreni este primul pas greșit, dintr-un campionat la finele căruia speră să promoveze.

La Șelimbăr, nou-promovata Viitorul, s-a impus în fața celor de la Unirea 1924 Alba Iulia, scor 2-1.

Cel mai spectaculos meci al etapei a fost derby-ul Bihorului, Luceafărul Oradea reușind să se impună pe terenul celor de la CSC Sânmartin, scor 6-3.

Singurul rezultat de egalitate din această etapă s-a înregistrat la Reghin, unde Avântul și AFC Odorheiu Secuiesc au remizat, scor 1-1, după ce oaspeții au deschis scorul.

La Cluj Napoca, sub privirile lui Dan Petrescu, echipa secundă a CFR-ului s-a impus în fața celor de al Industria Galda de Jos, scor 2-0.

Sâmbătă, în derby-ul etapei, ACS Comuna Recea a câștigat duelul cu Metalurgistul Cugir, scor 2-1. Este de așteptat ca cele două echipe să fie printre protagonistele acestui sezon.

Cu Mihai Onicaș și Valentin Lemnaru printre titulari, Unirea Dej s-a impus la Zalău, scor 2-0, marcând câte un gol pe repriză.

Într-o altă partidă extrem de interesantă, Sănătatea Cluj s-a impus pe terenul celor de la Gloria Bistrița, scor 2-0.

Derby-ul etapei viitoare se va desfășura la Baia Mare, unde Minaur va primi vizita celor de la ACS Comuna Recea. Arieșul Turda se va deplasa la Galda, pentru partida cu Industria Galda de Jos.

Etapa 1   
23.0818:00Viitorul Șelimbăr - Unirea 1924 Alba Iulia2-1
23.0818:00Avântul Reghin - AFC Odorheiu Secuiesc 1-1
23.0818:00CSC Sânmartin - Luceafărul Oradea 3-6
23.0818:00CFR II Cluj Napoca - Industria Galda de Jos2-0
23.0818:00Arieșul Turda - Minaur Baia Mare2-1
24.0818:00SCM Zalău - Unirea Dej0-2
24.0818:00Gloria Bistrița - Sănătatea Cluj0-2
24.0818:00ACS Comuna Recea - Metalurgistul Cugir2-1

Clasament:

1.Luceafărul Oradea11006-3+33p
2.CFR II Cluj Napoca11002-0+23p
3.Unirea Dej11002-0+23p
4.Sănătatea Cluj 11002-0+23p
5.Arieșul Turda 11002-1+13p
6.Viitorul Șelimbăr11002-1+13p
7.ACS Comuna Recea11002-1+13p
8.AFC Odorheiu Secuiesc10101-101p
9.Avântul Reghin10101-101p
10.Metalurgistul Cugir10011-2-10p
11.Minaur Baia Mare10011-2-10p
12.Unirea 1924 Alba Iulia10011-2-10p
13.Gloria Bistrița10010-2-20p
14.Industria Galda de Jos10010-2-20p
15.CSC Sânmartin10013-6-30p
16.SCM Zalău10010-2-2-6p

 

Etapa 2  
  Unirea Dej - Metalurgistul Cugir
  Minaur Baia Mare - ACS Comuna Recea
  Industria Galda de Jos - Arieșul Turda
  Luceafărul Oradea - CFR II Cluj Napoca
  AFC Odorheiu Secuiesc - CSC Sânmartin
  Sănătatea Cluj - Avântul Reghin 
  Unirea 1924 Alba Iulia - Gloria Bistrița
  SCM Zalău - Viitorul Șelimbăr

WhatsApp Image 2020 04 18 at 15.32.20

banner caribic 012019

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator

Echipa TurdaNews

Gelu FLOREA
Manager/Jurnalist
Daciana DERDA
Jurnalist
Florin CRIȘAN
Jurnalist
Alexandra MOCEAN
Jurnalist
Eugen POP
Jurnalist
Iulia FLOREA
Administrativ/Contabilitate