pmp 1300x300

ariesul minaur

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 2-1, în fața celor de la Minaur Baia Mare, în prima etapă a noului sezon din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Victoria este extrem de importantă, băimărenii fiind una dintre echipele care se vor lupta pentru a promova în liga secundă.

La începutul meciului, profesorul Ioan Onacă, câștigător al Cupei României cu Arieșul Turda în 1961, a primit din partea clubului o plachetă și o minge, profesorul dând și lovitura de start.

Primele ocazii au venit după 10 minute, ambele echipe încercând lansări în adâncime, fără mare pericol pentru cele două porți.

Prima repriză a fost una destul de slabă calitativ, fără mari ocazii la cele două porți.

Partea a doua a început practic de la 1-0, după ce Salcău a șutat cu interiorul la colțul lung, fără speranțe pentru Gudea.

Oaspeții au replicat rapid, cu o centrare în careu la care Pop a ieșit pe sub minge. În minutul 66, Muscă a ratat o ocazie importantă, reluând cu capul, pe lângă poartă. După doar două minute, Coroian a executat o lovitură liberă din marginea careului, balonul lovind bara.

În minutul 73, Florin Dan a fost faultat în careu, Salcău transformând lovitura de la 11m, cu o execuție sigură

În minutul 79, Oșan a reluat cu capul o centrare, însă mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 85, Giurgiu a reluat cu latul din 6m, însă Pop a fost la post. După un singur minut, Lemac a șutat puternic din interiorul careului, însă Pop a mai avut o intervenție bună. Golul băimărenilor a venit în minutul 87, când Muscă a transformat o lovitură liberă. Până la finalul partidei, nu au mai fost mari ocazii.

S-a terminat 2-1 și Arieșul Turda va evolua sâmbăta viitoare, contra celor de la Industria Galda de Jos.

La finalul partidei, autorul celor două goluri, Sebastian Salcău a declarat: „E importantă victoria, mai ales că a fost primul meci. Nu am avut emoții înainte de penalty, am mai executat și în alte meciuri. Minaur e o echipă importantă, care vrea să promoveze.”

Antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, a declarat: „Vreau să felicit băieții pentru partida de astăzi, au luptat enorm. Am avut probleme de lot, am avut o linie de fund improvizată. Minaur se anunță o candidată la promovare. Ne-am propus să nu luăm gol și să surprindem pe contraatac, având viteză pe benzi.”

JUCĂTORUL MECIULUI: Sorin Cordoș – Deși a venit de doar câteva zile la echipă, fundașul central a făcut un meci excelent, cu multe intervenții bune. După primul meci, pare să fie un real câștig pentru formația turdeană.

ARIEȘUL TURDA – MINAUR BAIA MARE 2-1 (Salcău 46`, 73`p / Muscă 87`)

Arieșul Turda: Pop – Fl. Dan, Cordoș, Indreica, Savu, Ititesc, Paleoca, Varodi, Oltean (Cobârzan 65`), Salcău, David (Bria 84`)

Minaur Baia Mare: Gudea -  Duruș (Rus 56`), Prunescu, Lupu, Șandor, Piper (Oșan 73`), Giurgiu, Liheț, Stanciu (Muscă 65`), Bedea (Coroian 46`), Lemac.

12. Metalurgistul Cugir 0 0 0 0 0-0 0 0p
13. Minaur Baia Mare 1 0 0 1 1-2 -1 0p
14. Unirea 1924 Alba Iulia 1 0 0 1 1-2 -1 0p
15. Industria Galda de Jos 1 0 0 1 0-2 -2 0p
16. CSC Sânmartin 1 0 0 1 3-6 -3 0p