pmp 1300x300

cupa poli

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 29-27, în fața celor de la CSM Bacău, în prima semifinală a Cupei „Poli”, competiție amicală ce se desfășoară la Timișoara.

Moldovenii au început mai bine partide și se aflau la conducere după primele 15 minute, scor 6-4. Până la pauză, jucătorii antrenați de Horațiu Gal au reușit să reducă din handicap, Bacăul având un singur avans, 13-14.

Tot Bacăul a început mai bine și partea a doua, distanțându-se la cinci goluri (15-20), după primele 10 minute. Totuși, finalul meciului a aparținut Turzii, care nu a primit decât trei goluri în ultimele 10 minute.

S-a terminat 29-27, și Potaissa Turda va evolua mâine (ora 12:00), în finala mare a competiției, contra învingătoarei dintre Metaloplastika Sabac și Poli Timișoara.

POTAISSA TURDA – CSM BACĂU 29-27 (13-14)

Potaissa Turda: Pop (6 goluri), Cîntec (4), Talas (4), Pavel (4), Terzic (4), Ghiță (3), Ghivil (2), Thalmaier (1), Lazăr (1).