pmp 1300x300

ariesul sanatatea

Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 2-3, în fața celor de la Sănătatea Cluj, în turul doi al Cupei României.

Meciul a început „abrupt”, Ceaca deschizând scorul în minutul 7, după o acțiune în zona centrală. După doar patru minute, Pop a degajat lung o minge, Matei a trimis cu capul peste propriul portar și mingea a intrat în plasă.

După golul egalizator, jocul a fost mai echilibrat, până în minutul 21, când Ceaca a șutat la poartă, însă șutul a fost blocat. Turdenii au ratat o ocazie imensă în minutul 24; Florin Dan a centrat de pe partea stângă, însă Varodi, din 5m, nu a nimerit mingea.

Oltean a marcat pentru 2-1, după ce a primit o minge în mijlocul careului și a șutat la colțul lung.

Avantajul nu a durat decât cinci minute, „virușii” reușind să egaleze prin Țîrlea, care a înscris la al treilea șut pe poartă în aceeași fază, la primele două Pop reușind să intervină.

Până la pauză au mai fost câteva acțiuni la ambele porți, fără să se mai marcheze.

Primele zece minute ale reprizei secunde au fost echilibrate, fără mari ocazii la cele două porți.

Dan Matei și-a răscumpărat greșeala de la autogol, reușind să marcheze după ce a deviat o lovitură liberă executată de pe partea stângă. După doar cinci minute, Savu a deviat o minge spre propria poartă, Pop reușind să devieze în bara transversală.

Finalul a aparținut Turzii, elevii antrenați de Constantin Olariu ratând două ocazii uriașe. În minutul 86, Bria a scăpat pe partea dreaptă, însă șutul său din interiorul careului a trecut peste poarta lui Lăzăreanu. În minutele de prelungiri, David a șutat din 8m, însă mingea a fost respinsă de un fundaș al Sănătății.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, a declarat: „Față de anul trecut, anul acesta am făcut un meci foarte bun. Nu știu dacă meritam să pierdem acest joc și aici mă refer la multele ocazii pe care le-am ratat. Am luat niște goluri prea ușor, nu am reușit să ne punem la punct în ceea ce privește linia de apărare. Am avut două penalty-uri foarte clare, pe care arbitrul le-a tratat cu indiferență, ceea ce nu e ok. Cu Sănătatea cam tot timpul se întâmplă. Suntem supărați că puteam merge mai departe.” (întreaga declarație o puteți urmări în videoclipul de mai jos).

Pentru formația turdeană urmează meciul de vinerea viitoare, contra celor de la Minaur Baia Mare, din prima etapă a ligii a treia.

ARIEȘUL TURDA – SĂNĂTATEA CLUJ 2-3 (D.Matei 11`a, Oltean 26` / Ceaca 7`, Tîrlea 31`, D.Matei 56`)

Arieșul Turda: Pop – Marcu, Sălăgean, Ionescu, Pârv, Savu (David 65`), Paleoca, Fl. Dan (Bria 63`), Salcău, Oltean, Varodi (Chișu 77`)

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu – Isac, Matei, Rada, Mic, Paul, Ciupe, Mar (Vlădău 76`), Țîrlea (Szolosi 87`), Roman, Ceaca (Petrișor 93`)