pmp 1300x300

csm cfrjuniori

In prima partida amicala din aceasta vara, CSM Campia Turzii s-a impus cu scorul de 2-1 (1-1) in fata formatiei U19 de la CFR 1907 Cluj-Napoca, intalnirea dintre cele doua echipe avand loc pe Stadionul Municipal "Mihai Adam" din Campia Turzii.

Gazdele au inceput hotarate partida, apropiindu-se  periculos de poarta "ceferistilor"clujeni, acolo unde si-au creat cateva ocazii clare de a inscrie, insa ramase fara rezultat. In schimb, tanara formatie clujeana a inceput sa echilibreze jocul si cu putina sansa puteau chiar sa inscrie, daca fructificau macar una din ocaziile clare avute la poarta aparata de Rusu.

Deschiderea scorului a avut loc in minutul 32, cand in urma executarii unui corner, mingea ajunge in mijlocul careului mare clujean, iar fundasul Sur, nemarcat, reuseste sa trimita mingea in poarta cu un sut in dreapta portarului ceferist.

Pana la pauza, tinerii jucatori clujeni reusesc sa egaleze pe tabela de marcaj in minutul 40, in urma executarii unei lovituri libere, executate cu mare precizie de Ciurcui, care trimite puternic balonul in dreapta portarului de la CSM.

In partea secunda, adversarul celor doua formatii a fost ploaia puternica ce a cazut pe tot parcursul acesteia, jocul ambelor formatii avand de suferit din aceasta cauza. Cu toate ca s-a jucat pe un timp nefavorabil, ocaziile la cele doua porti nu au lipsit, cele doua formatii trecand rand pe rand pe langa marcarea unui gol, doar ca imprecizia la finalizare a lasat de asteptat.

Scorul final s-a stabilit in minutul 85, atunci cand Tescar a inscris dintr-o lovitura de la 11 metri, care a fost acordata pentru un fault comis asupra lui Posmosan in carel clujenilor.

Pana la final am mai notat eliminarea de pe teren, in minutul 87, a fundasului de la CSM, Sur, care a vazut al doilea cartonas galben pentru un fault  si a fost eliminat.

Iata formatia trimisa in teren de CSM Campia Turzii: Rusu - Oltean, Tot, Sur, Moldovan, Indreica, Tescar, Bituleanu, Nemes, A.Pintilie, Ceclan. Dupa pauza au mai intrat: Ghemes, Posmosan, Nicola, Costin.