diego banner mai2019

potaissa minaur

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 26-24, în fața celor de la Minaur Baia Mare, reușind astfel să câștige turneul amical desfășurat în sala „George Barițiu”.

După ce primele minute au fost echilibrate, Turda s-a distanțat prima dată pe tabelă în minutul 10 (5-2). Minaur a reușit să reducă diferența (6-5, min 17), însă diferența de trei goluri a fost restabilită până la pauză (13-10).

Omul numărul unu al reprizei secunde a fost Ionuț Irimuș, cel care a reușit să închidă poarta în mai multe rânduri.

Turdenii au reușit să se mențină în permanență în avantaj, deși Minaur s-a apropiat în trei rânduri la un singur diferență.

S-a terminat 26-24 și Potaissa Turda pornește cu dreptul în noul sezon, reușind să câștige turneul amical desfășurat în sala „George Barițiu”.

Pentru formația antrenată de Horațiu Gal urmează două partide în străinătate, la Maribor și Varazdin.

POTAISSA TURDA – MINAUR BAIA MARE 26-24 (13-10)

Potaissa Turda: Terzic (6), Thalmaier (4), Șandru (4), Ghiță (3), Ghivil (3), Laslo (1), Lazăr (1), Iancu (1), Talas (1), D.Pop (1), Cîntec (1).

sursă foto: captură video