mihaiviteazu supporter

În acest week-end s-a încheiat sezonul 2018-2019 al ligii a patra de fotbal, zona Cluj. Nu au fost schimbări importante în clasament, echipa care va participa la baraj cunoscându-se dinaintea etapei.

Primele partide ale rundei s-au desfășurat sâmbătă dimineața.

La Mihai Viteazu, Arieșul s-a impus în fața Unirii Iclod, scor 2-1, după două reprize diferite, oaspeții conducând la pauză, 0-1.

La Tritenii de Jos, câștigătoarea campionatului, CS Florești s-a impus, scor 2-1.

Meciul dintre Someșul Gilău și Vulturul Mintiu Gherlii a durat doar 14 minute, Someșul urmând să câștige la „masa verde”, după ce oaspeții au rămas în doar 6 jucători.

În prima partidă a zilei de duminică, Sporting Apahida a reușit scorul etapei, reușind să se impună pe terenul „suporterilor”, scor 14-0.

CSM Câmpia Turzii și-a asigurat locul 4 la finalul sezonului, după victoria de la Frata, scor 5-1, în fața celor de la Viitorul 2014 Sopor.

Unirea II Dej și CFR Dej au terminat la egalitate, scor 1-1, într-o partidă ce s-a desfășurat pe terenul „Obor” din Dej.

În ultimul meci al sezonului, Someșul Dej s-a impus în fața celor de la Olimpia Gherla, scor 5-0.

Astfel, după cele 30 de etape desfășurate (28 de jocuri pentru fiecare echipă, dar fiecare echipă a stat în două etape), CS Florești a câștigat campionatul, reușind să își asigure prezența la baraj, unde va întâlni campioana ligii a patra din județul Bihor, CSC Sânmartin.

Finala Cupei României – faza județeană, se va desfășura între CS Florești și CSM Câmpia Turzii (3 iunie). În cazul în care se va impune CS Florești, ar fi pentru a treia oară consecutiv când o echipă ar reuși „eventul județean”, după Universitatea Cluj (2016-2017) și Sticla Arieșul Turda (2017-2018).

Sezonul 2019-2020 va debuta la sfârșitul lunii august sau începutul lunii septembrie.