csm ct apahida

In aceasta dupa amiaza CSM Campia Turzii a reusit sa se califice in finala Cupei Romaniei - faza judeteana, editia 2018-2019, dupa ce in semifinala jucata pe Stadionul Municipal "Mihai Adam" din localitate a trecut cu scorul de 3-0 (0-0) de formatia Sporting Apahida.

Prima repriza a fost una slab calitativa, in care ambele echipe au jucat strategic, fiecare dintre ele incercand sa isi surprinda adversarul, doar ca ocaziile importante la cele doua porti au cam lipsit, numai mingea trimisa in transversala de atacantul CSM-ului, S.Moldovan, a mai dezmortit atmosfera.

Iesiti de la cabine dupa pauza, jucatorii antrenati de Vali Sandru au inceput mult mai hotarati si au reusit sa deschida scorul in minutul 57, la grava greseala a portarului Nicoara, care a incercat sa iasa si sa prinda mingea in brate, doar ca nou intratul la pauza, Nemes, a fost mai rapid si a trimis cu capul mingea, printre mainile portarului apahidean.

Dupa marcarea primului gol echipa gazda a trecut la controlul partidei si a ratat de doua ori desprinderea pe tabela de marcaj, baloanele trimise pe rand in doua faze diferite de Indrei si Covaci au lovit barile portii aparate de Nicoara, ramas fara replica de fiecare data.

Si cum golul plutea in aer, a iesit la rampa vesnicul marcator al echipei, capitanul Danut Stefan, care a reusit o noua ”dubla” dupa ce a inscris in minutele 66 si 87, golurile acestuia trimitand formatia CSM-ului in finala competitiei.

Lupta dintre cele doua echipe se va muta acum in campionat, acolo unde cele doua se bat pentru clasarea la finalul editiei, pe locul 4 din clasament, ocupat in acest moment de CSM, care are doua puncte avans in fata celor din Apahida. Ultima etapa ce se va juca sambata 25 mai va fi hotaratoare, ambele echipe jucand in deplasare, CSM Campia Turzii la Viitorul 2014 Soporu de Campie, in timp ce Sporting Apahida va avea un meci mai usor pe terenul celor de la Supporter 2.0 Cluj-Napoca.

CSM Campia Turzii  -  Sporting Apahida   3-0 (0-0)

Marcatori: Nemes '57, Danut Stefan '66, '87

CSM Campia Turzii: Rotaru - Baciu, Sur, Covaci, M.Moldovan, Marginean, Tescar ('86 Oroian), Indrei ('91 Ghemes), Oltean ('46 Nemes), Danut Stefan ('90 Petrovan), S.Moldovan ('85 Campian).

Rezerve neutilizate: Cioarga, Nicola.

Antrenori: Valentin Sandru - principal si Dorin Rosu - secund.

Sporting Apahida: Nicoara - Telecan ('72 Muresan), Tabarta, Chindris, Ciotlaus, Nichitean ('64 Butoieru), Campean, Vasilas, Brici, Nechifor, Bondor.

Rezerve neutilizate: Prodan, Pojar

Antrenor principal: Sarosi Simion