asacons montatorprefabricate

alde banner 728x90 06

diego banner mai2019

csm potaissa

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 29-24, pe terenul celor de la CSM București, într-o partidă care a contat pentru duelul din finala mică a Ligii Zimbrilor.

Oaspeții s-au distanțat prima dată la două goluri după 10 minute (3-5), diferența rămânând constantă în următoarele 10 minute. Turdenii au forțat pe finalul primei reprize și au reușit să se desprindă la șase goluri (12-18, la pauză).

În partea a doua, cele două echipe și-au împărțit momentele de dominare. CSM-ul a început mai bine prima parte și-a apropiat la patru goluri (15-19, min 36). A urmat o perioadă bună a Turzii (15-22, min 39), dar apoi CSM-ul s-a apropiat la două goluri (22-24, min 51). Ultima parte a aparținut Turzii, care nu a avut emoții pe final.

În partida din sala „Rapid”, CSM-ul a menajat unii jucători, în vederea returului finalei Cupei Challenge. În meciul tur al finalei, CSM București a terminat la egalitate, scor 22-22, pe terenul celor de la Madeira.

Meciul 2 al confruntării dintre Potaissa Turda și CSM București va avea loc la Turda, miercurea viitoare. În cazul în care elevii antrenați de Horațiu Gal se vor impune în acel joc, Turda va obține pentru a treia oară consecutiv medaliile de bronz în Liga Zimbrilor.

CSM BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 24-29 (12-18)

Potaissa Turda: Szoke (6 goluri), Pop (4), Talas (3), Zacaciurin (3), Cîntec (2), Savic (2), Pavel (2), Rotaru (2), Ignat (2), Pințoiu (1), Ghiță (1), Lazăr (1).