asacons montatorprefabricate

alde banner 728x90 06

diego banner mai2019

ariesul csiernut

Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 4-4, în fața celor de la CS Iernut, în cadrul unei partide ce a contat pentru etapa a XXVIII-a, din liga a treia de fotbal, seria a V-a.

Meciul a debutat perfect pentru turdeni, Lemnaru reușind să deschidă scorul la nici un minut de la startul partidei. După alte două minute, Vitan a șutat din interiorul careului, însă mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 8, Paleoca s-a „trezit” cu mingea la picior în doar 3m, însă a trimis peste. În minutul 15, Pop a reușit egalarea, după ce a profitat de o greșeală în defensiva Turzii.

Lemnaru a replicat în minutul 31, când a trimis cu capul, pe lângă poarta Iernutului. Salcău a rămas singurul cu portarul în minutul 39, însă Botezan a avut o super intervenție.

Chișu a marcat pentru 2-1 în minutul 40, după o fază identică cu cea de la primul gol, centrare Vitan de pe dreapta și Chișu a reluat în poartă. După doar un minut, Paul Chiș a centrat perfect de pe partea dreaptă și Paleoca a marcat spectaculos cu capul.

În minutul 43, Bălaș a tras puternic de la distanță și mingea s-a dus direct sub transversală. Repriza s-a încheiat cu șutul lui Chișu, din interiorul careului.

Minutul 51 a adus un nou gol, Paleoca reușind „dubla” cu o lovitură de cap.

În minutul 60, Ghirca a tras cu efect la poarta, mingea ajungând direct în vinclu. După alte patru minute, Iernutul a mai avut o ocazie de gol.

Florin Dan și Chiș l-au mai încercat pe Botezan de la distanță, însă mingea a trecut peste poartă.

În minutul 81, Ursu a degajat greșit un balon, mingea a ajuns la Șuteu, care a reușit să marcheze și să restabilească egalitatea. Minutul 89 a adus o nouă ocazie la poarta Iernutului, David a scăpat singur pe contraatac, însă a fost ajuns în ultimul moment. Meciul s-a încheiat cu incursiunea lui Bria.

S-a terminat 4-4 și Arieșul Turda pierde două puncte extrem de importante în economia clasamentului.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, ne-a declarat: „Este un rezultat surpriză, cred că echipa oaspete ne-a dat o lecție în ceea ce privește abordarea unui joc, chiar dacă se află pe un loc retrogradabil. Noi am avut o atitudine dezolantă, am intrat „pe vârfuri” crezând că totul merge de la sine, am și marcat repede.” – întreaga declarație o puteți urmări în videoclipul de mai jos.

ARIEȘUL TURDA – CS IERNUT 4-4 (Lemnaru 1`, Chișu 40`, Paleoca 41`, 51` / Pop 22`, Bălaș 43`, Ghirca 60`, Șuteu 81`)

Arieșul Turda: Ursu – Chiș, Ionescu, Indreica, Marcu, Salcău (Bria 86`), Oltean (Ititesc 46`), Paleoca, Vitan (Fl.Dan 70`), Chișu (David 63`), Lemnaru.

CS Iernut: Botezan (Oltean 86`) – Angyal, Circa, Maftei, Kovacs, Bălaș, Ghirca, Gliz (Necula 79`), Pop (Bartoș 74`), Szilagyi, Șuteu.