focsani potaissa

Miercuri s-au desfășurat toate partidele această etapă din Liga Zimbrilor, atât din play-out, cât și din play-off.

De la ora 16:00, au început partidele grupei A, unde încă nu se știa cine va termina pe locul 2.

Poli Timișoara s-a impus pe teren propriu, scor 34-31, astfel încât Dunărea Călărași avea nevoie de o victorie la Constanța pentru a trece pe locul al doilea și a juca pentru medaliile de bronz.

Meciul a fost unul „nebun”, decis în ultim secundă. Cu trei minute și 16 secunde înainte de finalul jocului, Dunărea avea patru goluri avans (29-33). Constanța a revenit și a marcat pentru 32-33 în minutul 59:34. În ultima secundă, Crnoglavac a transformat o aruncare de la 7m și Dunărea a ratat „la milimetru” calificarea în finala mică.

AHC Dobrogea Sud a câștigat grupa, în timp ce CSM București se va lupta pentru medaliile de bronz.

În grupa B lucrurile erau clare înaintea etapei, astfel încât s-a jucat doar pentru palmares. Steaua a câștigat pe terenul celor de la Dinamo (35-34), în timp ce CSM Focșani a câștigat duelul cu Potaissa Turda (34-29).

Dinamo București a câștigat grupa, în timp ce Potaissa Turda se va lupta pentru medaliile de bronz.

Programul meciurilor:

FINALA: AHC Dobrogea Sud – Dinamo București (în caz de meci decisiv, acesta se va juca la Constanța)

FINALA MICĂ: CSM București – Potaissa Turda (în caz de meci decisiv, acesta se va juca la București)

Locurile 5-6: Dunărea Călărași – Steaua București (în caz de meci decisiv, acesta se va juca la Călărași)

Locurile 7-8: Poli Timișoara – CSM Focșani (în caz de meci decisiv, acesta se va juca la Timișoara)

Partidele se vor desfășura pe 15, 22 și 29 mai (datele pot fi modificate)

În play-out continuă lupta extrem de acerbă pentru evitarea retrogradării.

Universitatea Cluj a pierdut, pe teren propriu, scor 19-26, contra celor de la Baia Mare.

Buzăul a obținut cea de-a patra victorie din acest play-out, 27-24, contra celor de la CSM Făgăraș, în timp ce CSM Bacău a câștigat duelul cu CSU Suceava 31-20.

1.CSM Bacău6501162-136+2616p
2.Minaur Baia Mare6312169-146+2315p