potaissa focsani

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 33-30, în fața celor de la CSM Focșani, într-o partidă care a contat pentru etapa a III-a, a grupei B, din cadrul play-off-ului Ligii Zimbrilor.

Oaspeții au început mai bine jocul, reușind să marcheze primele două goluri. Diferența de două „lungimi” s-a menținut mult timp (10-12, min 23). Din acel minut, Turda a marcat de trei ori consecutiv (13-12, min 26), reușind să intre în avantaj la pauză, 16-15.

La fel ca în prima parte, debutul reprizei a aparținut oaspeților (19-20, min 37), însă elevii antrenați de Horațiu Gal au revenit rapid (22-21, min 40). Echilibrul s-a menținut până spre ultimele minute, când Potaissa a reușit să se distanțeze pe tabela de marcaj.

S-a terminat 33-30 și Potaissa Turda acumulează 10 puncte, cu două mai puțin decât Dinamo, formație care va evolua mâine, contra Stelei.

POTAISSA TURDA – CSM FOCȘANI 33-30 (16-15)

Potaissa Turda: Cîntec (8 goluri), Zacaciurin (5), Thalmaier (4), Ignat (3), Laslo (3), Pavel (3), Pop (2), Ghiță (2), Iancu (2), Talas (1).

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto