asacons montatorprefabricate

alde banner 728x90 06

diego banner mai2019

ariesul gloria

Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 1-1, în partida disputată contra celor de la Gloria Bistrița. Meciul s-a disputat pe stadionul „Municipal” din Turda.

Prima ocazie a venit în minutul 10, când Varodi a șutat peste poartă după o minge venită în urma unui corner. După alte 10 minute, Paleoca și Bria au avut șansa de a marca, însă nu au reușit să finalizeze.

A urmat apoi o repriză destul de anostă, până în minutul 39, când Stoianof a marcat în urma unei greșeli în defensiva turdeană.

După pauză, Arieșul a forțat mult mai mult, Gloria mulțumindu-se să se închidă și să încerce să marcheze pe contraatac.

Prima ocazie a reprizei secunde a venit în minutul 56, când Paleoca a avut o acțiune individuală în zona centrală, încheiată cu șut, însă portarul Gloriei a reușit să respingă. Minutul 65 a adus o nouă mare ocazie la poarta Gloriei, însă Ionescu nu a reușit să cadreze o lovitură cu capul.

Golul a venit în minutul 71, când același Ionescu a reușit să înscrie cu capul, în urma unui corner. După alte două minute, Chișu a primit o minge în adâncime și a tras din prima, însă portarul Gloriei a fost la post.

Vitan a mai avut o ocazie în ultimele 10 minute, pentru ca Varodi să marcheze în minutul 89, însă golul a fost anulat, tușierul ridicând fanionul pentru off-side.

S-a terminat 1-1 și cele două echipe își împart punctele. Etapa viitoare, Arieșul Turda se va deplasa pe terenul celor de la Minaur Baia Mare.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, ne-a declarat: „Nu suntem mulțumiți cu acest egal, după cum a decurs jocul. Am luat un gol după ce noi am avut mingea de două ori în picior dar nu am respins-o. Am ratat, mai ales în repriza a doua, o grămadă de ocazii și nu am reușit să mai dăm un gol. E clar, că nu e ok. Un lucru pozitiv e că i-am ținut pe Bistrița în spatele nostru, însă trebuie să ne dorim mai mult victorie și să câștigăm.”

ARIEȘUL TURDA – MINAUR BAIA MARE 1-1 (Ionescu 71` / Stoianof 39`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș, Cocoară, Ionescu, Marcu, Savu (Fl. Dan 68`), Paleoca, Vitan, Bria (Oltean 46`), Varodi, Lemnaru (Chișu 63`)

Gloria Bistrița: Mureșan – Hasnaș, Bucur, Lorincz, Minta (Runcan 59`), Rus (Cilean 68`), Nalați, Moldovan, Băldean, Stoianof, Curtuiuș (Aydin 81`).