dinamo potaissa

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 29-34, pe terenul celor de la Dinamo București, într-o partidă care a contat pentru etapa a II-a, din cadrul grupei B din play-off-ului Ligii Zimbrilor.

Deși nu s-au putut baza pe patru jucători extrem de importanți, Savic, Szoke, Rotaru și Iancu, Potaissa a început foarte bine partida și după 12 minute avea trei goluri avans (7-10). Dinamo a revenit excelent și a marcat de cinci ori consecutiv (12-10, min 18), însă Turda a restabilit egalitatea (12-12, min 19).

Echilibrul s-a menținut până la pauză, cele două echipe intrând la cabine la egalitate, scor 18-18.

Absențele Turzii s-au văzut în partea a doua, banca „mai lungă” a dinamoviștilor aducându-i pe „câini” în avantaj în partea a doua. Diferența maximă a fost de cinci goluri (30-25, min 51), aceeași diferență păstrându-se până la finalul meciului.

S-a terminat 34-29 și Potaissa așteaptă duelul cu CSM Focșani. Meciul va avea loc miercuri și va fi transmis în direct pe TurdaNews.

DINAMO BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 34-29 (18-18)

Potaissa Turda: Ghiță (6 goluri), Pop (4), Pințoiu (4), Thalmaier (3), Lazăr (3), Talas (3), Cîntec (2), Laslo (2), Ignat (1), Pavel (1).