mihaivitezu olimpia

Arieșul Mihai Viteazu s-a impus astăzi, scor 2-1, în partida contra celor de la Olimpia Gherla, meci care a contat pentru etapa a XXIV-a.

George Kiesz a deschis rapid scorul pentru gazde, pentru ca Zbâncă să dubleze avantajul celor din Mihai Viteazu după 36 de minute.

Ambele echipe au mai avut șanse de gol, dar tabela a rămas neschimbată până la pauză.

Pe finalul partidei, Darius Fechete a reușit să reducă din diferență.

La finalul partidei cu Olimpia, antrenorul gazdelor, Artur Podar, ne-a declarat: „Am început meciul foarte bine, iar la pauză jocul a fost tranșat. Cred că la începutul reprizei a doua dacă am fi fructificat ocazia lui Mărie altfel ar fi fost soarta jocului, din păcate nu am fructificat ocaziile avute, iar pe final asta ne-a costat. Până la urmă sunt trei puncte meritate.”

După această victorie, Arieșul rămâne pe locul 5 al clasamentului, urmând ca etapa viitoare să se deplaseze pe terenul celor de la CSM Câmpia Turzii.

ARIEȘUL MIHAI VITEAZU – OLIMPIA GHERLA 2-1 (Kiesz 12`, Zbâncă 35` / Fechete 84`)

Arieșul Mihai Viteazu: M.Lăkătuș – C.Crișan, Buglea, N.Crișan, Moldovan, Cecălăcean (Linca 66`), Tothăzan, Mărie, G.Lăkătuș (Cîțcăuan 71`), Kiesz (Varga 83`), Zbâncă (German 89`).