pmp 1300x300

potaissa steaua

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 36-30, în fața celor de la Steaua București, într-un meci care a contat pentru prima etapă din faza grupelor play-off-ului sezonului 2018-2019.

Turdenii aveau o mare sete de revanșă, după în urmă cu aproximativ o lună, Steaua se impunea la Turda, scor 34-27.

Prima repriză a fost extrem de echilibrată, cele două echipe alternând la conducere, dar fără să se distanțeze la mai mult de un gol. Abia în minutul 27, Turda s-a „dus” la două lungimi (16-14), în urma unui gol marcat de Szoke. Până la pauză, distanța a mai crescut cu un gol, 18-15.

Turda a început perfect repriza secundă și s-a distanțat la cinci goluri (22-17, min 35), Marius Szoke a marcat patru goluri consecutive pentru Turda, apoi a fost rândul lui Ghiță să înscrie de trei ori consecutiv pentru formația antrenată de Horațiu Gal, tabela indicând 26-21 în minutul 43.

Răzvan Szopka a reușit să mențină diferența constantă pe tabelă, portarul turdean reușind 11 intervenții (7 în repriza a doua).

S-a terminat 36-30 și Potaissa pornește perfect în grupa B a play-off-ului. Urmează o perioadă de pauză pentru meciurile echipei naționale. În primul după reluarea campionatului, Potaissa se va deplasa pe terenul celor de la Dinamo București.

Mâine, de la ora 18:00, se va disputa cealaltă partidă din grupa B a play-off-ului, Dinamo București - CSM Focșani.

POTAISSA TURDA -STEAUA BUCUREȘTI 36-30 (18-15)

Potaissa Turda: Ghiță (8 goluri), Szoke (8), Thalmaier (6), Iancu (3), Pavel (3), Pințoiu (3), Cîntec (2), Lazăr (1), Ignat (1), Talas (1).

Steaua București: Milosevic (7 goluri), Florea (5), Grbovic (4), Aslanian (4), Georgescu (4), Vujic (2), Johannson (2), Humet (1), Mihalcea (1).