constanta potaissa

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 24-36, pe terenul celor de la AHC Dobrogea Sud, într-un meci în care formația turdeană a mizat pe mulți jucători din propria pepinieră.

Fără Irimuș, Pavel, Lazăr, Rotaru, Szoke, Talas, Savic, Iancu sau Ghiță, turdenii au fost depășiți de o echipa a Constanței din care nu au lipsit Chikovani, Crnoglavac, Mocanu, Iancu, Cutura sau Nikolic. Dobrogea Sud a început mai bine partida, și după primele 10 minute avea deja trei goluri avans (8-5). S-a continuat pe aceeași linie și până la pauză, gazdele aveau 8 goluri avans (20-12).

În partea a doua, Potaissa a continuat să mizeze pe jucătorii crescuți la centrul de copii și juniori, Barta, Ghivil, R. Pop sau Negrea, pe lângă „veteranii” Pințoiu, Daniel Pop și Fleșer. Până la finalul meciului, Constanța s-a distanțat la 12 goluri, reușind să se impună, scor 36-24.

De asemenea, în partida de la Constanța a revenit pe teren și Roman Zacaciurin, jucător care s-a accidentat în prima etapă a sezonului regulat.

La finalul acestei etape, Turda și-a aflat și adversarele din grupa de play-off. CSM-ul a pierdut la Timișoara, astfel încât Dinamo a urcat pe locul 2 și a „intrat” în grupă Turzii. Alături de Potaissa și Dinamo, în grupa de play-off, mai fac partea Steaua București și CSM Focșani.

Primul meci din play-off va avea loc la finalul acestei săptămâni, când Potaissa va primi vizita Stelei.

AHC DOBROGEA – POTAISSA TURDA 36-24 (20-12)

Potaissa Turda: Pințoiu (6 goluri), Cîntec (4), A.Ghivil (3), Ignat (3), Zacaciurin (2), Thalmaier (2), D.Pop (2), Barta (1), R.Pop (1).