tasnad ariesul

Săptămâna trecută s-au desfășurat partidele etapei cu numărul 18, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Primele trei partide s-au desfășurat vineri, începând cu ora 15:00.

La Miercurea Ciuc, Csikszereda nu a avut probleme în fața Reghinului, reușind să se impună, scor 5-0. Ciucanii continuă astfel lupta la promovare, cu echipele din Maramureș.

Echipa secundă a celor de la Gaz Metan Mediaș continuă evoluțiile foarte bune din acest retur, reușind să termine la egalitate, scor 0-0, partida disputată contra celor de la Gloria Bistrița.

A treia partidă a zilei a adus și cea mai mare surpriză a etapei, Unirea Dej reușind să se impună pe terenul echipei secunde a CFR-ului, scor 3-0.

Sâmbătă s-a disputat cel mai spectaculos meci al etapei. La Tășnad, Arieșul Turda a avut un om în minus încă din prima repriză, iar gazdele au marcat de două ori. În ultimele 15 minute, Arieșul a reușit să înscrie de trei ori și să câștige cele trei puncte.

De la aceeași oră, 15:00, la Râșnov, Sănătatea Cluj a reușit să obțină un punct, contra celor de la Cetate. S-a terminat 1-1, golul oaspeților fiind marcat de Dan Roman.

Hărmanul nu a avut probleme în duelul cu MSE Târgu Mureș, reușind să se impună, scor 3-0, într-un meci care s-a disputat în comuna de lângă Brașov.

Odorheiu Secuiesc a câștigat pe terenul „laternei roșii”, CS Iernut, scor 3-0.

În marele derby al Maramureșului, ACS Comuna Recea s-a impus în fața celor de la Minaur Baia Mare, scor 4-0. Comuna Recea se menține la trei puncte în fața celor de la Csikszereda în fruntea clasamentului.

Derby-ul etapei viitoare se va desfășura la Cluj, unde Sănătatea va primi vizita celor de la Avântul Reghin. Arieșul Turda va primi vizita celor de la Cetate Râșnov, vineri, de la ora 15:00.

2. Csikszereda Miercurea Ciuc 18 12 4 2 47 12 +35 40
3. Minaur Baia Mare 18 10 6 2 32 13 +19 36