Banner 2 Turda News650

dinamo potaissa

Potaissa Turda a pierdut astăzi, scor 31-33, pe terenul celor de la Dinamo București, într-un meci care a contat pentru etapa a XXII-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Elevii antrenați de Horațiu Gal au început mai bine partida și după doar 6 minute, Turda avea trei goluri avans (1-4). Dinamo a revenit repede pe tabelă (5-5, min 11) și chiar s-a distanțat la două goluri (9-7, min 15). Partea a doua a primei reprize a aparținut Turzii care a intrat în avantaj la cabine, 16-17.

Jocul extrem de bun al Turzii a continuat și în repriza secundă, Potaissa având cea mai mare diferență în minutul 38 (18-22). Gazdele au început să revină încet-încet pe tabelă și au reușit să egaleze în minutul 48 (26-26). Pe final de meci, dinamoviștii au reușit să treacă în avantaj, profitând și de banca „mai lungă”.

S-a terminat 33-31 și Potaissa Turda așteaptă partida de săptămâna viitoare, pe terenul celor de la Dunărea Călărași.

DINAMO BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 33-31 (16-17)

Potaissa Turda: Szoke (10 goluri), Ghiță (5), Rotaru (3), Thalmaier (3), Pavel (3), Pop (2), Ignat (2), Cîntec (2), Lazăr (1).