pmp 1300x300

ariesul harman

Arieșul Turda a remizat astăzi, scor 1-1, pe stadionul „Municipal” în fața celor de la AFC Hărman, într-un meci care a contat pentru etapa a XVII-a, din cadrul ligii a treia, seria a V-a.

Oaspeții au avut prima ocazie în minutul 8 prin Mugurel Buga, Arieșul Turda replicând după doar două minute prin Bria și Varodi.

După prima jumătate de oră, Lemnaru a ieșit accidentat iar după doar câteva minute, oaspeții mai ratează o ocazie extrem de importantă.

Repriza doua începe cu șutul lui Vasiloi, care trimite însă peste poartă. În minutul 53, Alupoaie trimite un șut puternic de pe partea dreaptă, însă Pop reușește să respingă. Minciună mai ratează o ocazie pe gol în minutul a 61.

În minutul 67, Chișu primește o minge pe partea dreaptă, trimite în centru, însă Salcău ratează deschiderea scorului. În minutul 76, Indreica execută excelent o lovitură liberă, însă mingea lovește bara. Din respingere, balonul ajunge pe partea dreaptă la Vitan, care centrează perfect în careu pentru Varodi, atacantul Turzii reușind să deschidă scorul.

Hărmanul dă replica rapid și Leonte reușește să egaleze după doar șase minute. Ultima ocazie aparține Turzii, Raul Vitan șutând puternic din interiorul careului, însă balonul este blocat de defensiva adversă.

La finalul partidei, antrenorul secund al turdenilor, Florin Pampea, ne-a declarat: „După aspectul jocului, cred că este un rezultat echitabil. A fost un joc greu, am întâlnit o echipă cu jucători experimentați, șase-șapte jucători care au trecut prin prima ligă. Încă nu avem o prospețime de joc, cum am avut la finalul turului, au fost și multe probleme de lot datorită accidentărilor.”

S-a terminat 1-1 și Arieșul Turda așteaptă partida de săptămâna viitoare de pe terenul celor de la Tășnad.

ARIEȘUL TURDA – AFC HĂRMAN 1-1 (Varodi 76` / Leonte 82`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș (Indreica 60`), Cocoară, Ionescu, Marcu, Bria (Vitan 45`), Paleoca, Savu, Salcău, Varodi (Ititesc 85`), Lemnaru (Chișu 32`).

AFC Hărman: Laszlo – Răduțoiu, Forika, Damian, Rotaru, Burlacu, Vasiloi (Rusu 66` – Ianovici 79`), Minciună, Leonte, Buga (Constantinescu 57`), Alupoaie.