pmp 1300x300

ariesul medias

Arieșul Turda a pierdut astăzi, scor 0-2, pe terenul celor de la Gaz Metan II Mediaș, într-o partidă care a contat pentru etapa a XVI-a, prima a returului.

Prima parte a meciului a fost destul echilibrată, fără ocazii la cele două porți. Primul șut pe poartă a venit abia în minutul 25, însă execuția lui Lemnaru nu i-a creat probleme portarului de la Mediaș. În minutul 32, Hăjmășan a prins un șut senzațional de la 25 de m, direct în vinclul porții lui Pop.

Repriza a doua a început cu ocazia lui Mateș, care a trimis la colțul lung, însă Pop a reușit să respingă. În minutul 51, în urma unui corner, Cocoară a trimis cu capul în propria poartă.

Jucătorii Gazului au continuat să forțeze, impulsionați și de faptul că în tribună s-a aflat antrenorul de la prima echipă, Edi Iordănescu. Gazul a mai ratat două ocazii mari (min 55 și 70).

În minutul 86, gazdele au mai ratat o dublă ocazie, Pop reușind să respingă de două ori. În prelungirile partidei, Chișu a tras puternic de la marginea careului, însă mingea a trecut pe lângă poartă.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, ne-a declarat: „A fost cel mai prost meci din acest sezon. Ne-au dominat la toate capitolele, fizic, tactic au jucat foarte bine, atitudine foarte bună. Trebuie să schimbăm ceva până la partida cu Hărman, pentru că altfel o luăm pe o pantă descendentă și lucrurile nu sunt în regulă. E clar că am arătat mai bine în jocurile amicale, mai ales în cel cu Bistrița.”

S-a terminat 0-2 și Arieșul Turda va evolua etapa viitoare, contra celor de la Hărman, pe stadionul „Municipal”.

GAZ METAN II MEDIAȘ – ARIEȘUL TURDA 2-0 (Hăjmășan 32`, Cocoară 51`-a)

Arieșul Turda: Pop – Marcu, Cocoară, Indreica, Ionescu, Bria (Oltean 89`), Savu (Chișu 73`), Paleoca (Sălăgean 63`), Chiș, Vitan (Ititesc 46`), Lemnaru.

Gaz Metan II Mediaș: Cristea – Capră, Cioban, Pop, Jica, Socaci, Sincelean (Bîrsan 90`), Ilaș (Costea 65`), Hăjmășan, Doda (Avram 85`), Mateș (Mîndrean (73`)

2. CFR II Cluj Napoca 16 9 5 2 34 16 +18 32
3. Minaur Baia Mare 15 9 5 1 26 8 +18 32