pmp 1300x300

potaissa csm1

Potaissa Turda a terminat la egalitate, scor 19-19, partida cu CSM București, meci care a contat pentru etapa a XX-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Meci a fost extrem de echilibrat în prima parte, la jumătatea primei reprize scorul fiind egal, 5-5. Primii care s-au distanțat au fost oaspeții (5-7, min 19), turdenii revenind repede pe tabelă (8-8, min 26). Echilibrul s-a menținut până la pauză, cele două echipe intrând la egalitate la cabine, 10-10.

CSM-ul a început mai bine și partea a doua, reușind să se distanțeze la trei goluri (11-14, min 38). Încurajați de un public superb și cu Răzvan Szopka în mare formă, Potaissa a avut 10 minute aproape perfecte, în care a marcat de cinci ori, fără să primească gol (16-14, min 48).

Finalul de meci a fost unul „nebun”. Cu nouă secunde înainte de final, Szoke a reușit să marcheze (deși Turda avea un om în minus după eliminarea lui Talas), dar la ultimul atac, oaspeții au marcat și au plecat cu un punct de la Turda.

S-a terminat 19-19 și Potaissa așteaptă partida luni (ora 18:00), contra celor de la Steaua București. Partida va avea loc tot în sala „George Barițiu” și va transmisă în direct pe TVR HD.

La finalul partidei, Răzvan Szopka ne-a declarat: „E puțin frustrant, dar așa a fost să fie. E un rezultat echitabil și ne bucurăm că am luat un punct. Ne propunem să câștigăm următoarele meciuri, primul cu Steaua, o echipă bună, care a câștigat cu CSM. Trebuie să ne refacem, pentru că urmează meciul Steaua. Publicul a fost extraordinar, ne-a împins de la spate, nu am ce să zic decât NOTA 10!”

POTAISSA TURDA – CSM BUCUREȘTI 19-19 (10-10)

Potaissa Turda: Szoke (5 goluri), Ghiță (4), Cîntec (3), Pavel (2), Ignat (1), Savic (1), Lazăr (1), Thalmaier (1).

CSM București: Tioumentsev (6), Chike (5), Teixeira (4), Goce (3), Rotaru (1).