Banner 2 Turda News650

focsani potaissa

Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 26-21, pe terenul celor de la CSM Focșani, într-o partidă care a contat pentru etapa a XIX-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Turdenii au început mai bine partida, marcând rapid două goluri, însă elevii antrenați de Sandu Iacob au revenit rapid în joc. La jumătatea primei reprizei, Focșaniul avea două goluri avans (6-4, min 14). Turda a egalat la 9 (min 19) și a trecut la conducere, însă la pauză scorul a fost egal, 12-12.

În partea a doua, Potaissa a ieșit mult mai motivată de la cabine și s-a distanțat la două goluri în minutul 42 (15-17). Jocul bun al Turzii pe atac a continuat, ajutat și de o poartă „închisă” de Irimuș. De altfel, pe parcursul întregului meci, Szopka și Irimuș au „blocat” poarta la 5 aruncări de la 7m. Elevii antrenați de Horațiu Gal au gestionat perfect finalul de meci, având și șapte goluri avans.

S-a terminat 21-26 și Potaissa Turda „privește” cu mare încredere meciurile care urmează: CSM București, Steaua și Dinamo.

O scurt rezumat video de la partida de la Focșani puteți urmări mai jos.

CSM FOCȘANI – POTAISSA TURDA 21-26 (12-12)

Potaissa Turda: Szoke (7 goluri), Pop (6), Ghiță (4), Cîntec (2), Rotaru (2), Lazăr (2), Pințoiu (1), Pavel (1), Talas (1).